Valmieras teātrī 20.jūnijā gaidāma šīs sezonas pēdējā pirmizrāde – krievu dramaturģijas klasiķa Aleksandra Ostrovska luga «Līgava bez pūra», ko iestudējis Oļģerts Kroders, informē teātra pārstāve Tatjana Lauze. Titullomā būs Ieva Puķe, kura jau daudzkārt atveidojusi galvenās lomas Krodera izrādēs. Savukārt telpu, kostīmus un vizuālo noskaņu izrādei par naudas varu un cilvēku aplamām idejām veidojuši režisora ilggadējie domubiedri – scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa un gaismu mākslinieks Igors Kapustins (Igaunija).

««Līgavā bez pūra» mani saista ļoti mūsdienīgs motīvs – ikviena varoņa pilnīgā pārliecība, ka nauda var visu,» par izrādi stāstījis Kroders. «Ļoti aplams pieņēmums, kas beigās daudzus arī iznīcina. Bet tā nu Rietumu pasaules cilvēks pašlaik ir noskaņots – Austrumu pasaule turas uz citiem pamatiem. Ikviens no lugas personāžiem būtu varējis dzīvot cienījamu dzīvi, bet visi ir aizgājuši pa aplamu ceļu.

Visi lugas varoņi ir naudas samaitāti: gan tie, kam tā ir, gan tie, kam tās nemaz nav.»

Šī ir otrā reize, kad Kroders iestudē «Līgavu bez pūra» – pirmā bija Liepājas teātrī 1982.gadā ar Indru Briķi Larisas lomā.

Izrādē piedalās plašs aktieru ansamblis: Larisas māti Ogudalovu spēlē Dace Eversa, bērnības draugu Voževatovu – Krišjānis Salmiņš, vietējo miljonāru Knurovu – Agris Māsēns, kuģu īpašnieku Paratovu – Rihards Jakovels vai Mārtiņš Lūsis, nabadzīgo, bet ambiciozo līgavaini Karandiševu – Aigars Apinis, viņa skopulīgo krustmāmiņu Jefrosiņju Potapovnu – Ilze Pukinska, izbijušo aktieri Robinsonu – Imants Strads. Pārējās lomās aktieri Juris Laviņš, Ģirts Rāviņš, Ivars Vanags un Regīna Devīte.

Aleksandrs Ostrovskis

Aleksandrs Ostrovskis (1823–1886) ir viens no krievu dramaturģijas pamatlicējiem, kura turpat 50 lugas joprojām tiek daudz spēlētas un ekranizētas. Viens no intriģējošākajiem «Līgavas bez pūra» kinovariantiem ir Eldara Rjazanova «Cietsirdīgā romance» (1984) ar Larisu Guzejevu un Ņikitu Mihalkovu galvenajās lomās.

Latvijā šī luga līdz šim uzvesta arī Nacionālajā teātrī 1948.gadā Veras Baļunas iestudējumā ar Veltu Līni Larisas lomā un 2005.gadā Indras Rogas režijā, kad titullomā bija Līga Zeļģe.

Valmierā «Līgava bez pūra» tiks spēlēta 20., 21. un 22. jūnijā, un tās būs arī šīs sezonas pēdējās izrādes.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO