FOTO: AFP/LETA

Norvēģijas labējais ekstrēmists Anderss Bērings-Breivīks, kura uzbrukumos pērn jūlijā gāja bojā 77 cilvēki, ceturtdien tiesā paziņoja, ka neiesniegs apelācijas sūdzību, ja viņu atzīs par vainīgu un tiesnesis uzskatīs, ka viņš ir garīgi vesels.

«Nav pilnīgi nekāda iemesla iesniegt apelāciju, ja mani pasludinās par krimināli pieskaitāmu,» tiesai teica 33 gadus vecais ekstrēmists, kas vēlas, lai viņu atzīst par psihiski veselu un spējīgu atbildēt par savu rīcību un lai viņa ideoloģiju un manifestu neuzskatītu par mēnessērdzīgā murgiem.

Bērings-Breivīks ir atzinies abu uzbrukumu sarīkošanā, tomēr viņš neatzīst vainu krimināli sodāma nozieguma pastrādāšanā, uzstājot, ka tie bija «cietsirdīgi, bet nepieciešami» uzbrukumi. Savā liecībā otrajā prāvas dienā 17.aprīlī ekstrēmists sarīkoto bumbas sprādzienu un apšaudi Norvēģijas valdošās Darba partijas jaunatnes organizācijas nometnē raksturoja kā preventīvus pasākumus, lai aizsargātu etniskos norvēģus un izvairītos no Eiropas kultūras kara ar musulmaņiem, tādēļ lūdza tiesu viņu attaisnot izvirzītajās apsūdzībās par terorakta un apzinātu slepkavību īstenošanu. Viņš norādīja, ka darītu to atkal, ja būtu tāda iespēja.

Jaunā psihiatriskajā ekspertīzē, kuras rezultāti tika publiskoti 10.aprīlī, konstatēts, ka labējais ekstrēmists ir garīgi pieskaitāms, lai gan iepriekš veiktajā psihiatriskajā ekspertīzē Bērings-Breivīks tika atzīts par garīgi nepieskaitāmu, kas nozīmē, ka viņam nevarētu piespriest cietumsodu, bet gan ārstēšanos psihiatriskajā slimnīcā. Par to, vai Bēringu-Breivīku uzskatīt par pieskaitāmu, balstoties uz ekspertīžu materiāliem, jāizlemj tiesai.

Bērings-Breivīks ir apsūdzēts par terorakta un apzinātu slepkavību īstenošanu. Maksimālais sods, kas draud par šādām apsūdzībām, ir līdz pat 21 gadu ilgs ieslodzījums, lai gan šo termiņu var pagarināt.

Ja tiesa viņu atzīs par garīgi neveselu, viņam var noteikt piespiedu ārstēšanos psihiskās aprūpes iestādē. Viņš ir atzinis, ka lietai ir tikai divi «likumīgi iznākumi: attaisnošana vai nāvessods», lai gan nāvessods Norvēģijā ir atcelts.

Pērn 22.jūlijā Bērings-Breivīks sarīkoja divus teroraktus. Ekstrēmists atzīst, ka sarīkoja sprādzienu valdības kvartālā galvaspilsētā Oslo, kurā gāja bojā astoņi un ievainoti vairāki cilvēki, bet vēlāk, pārģērbies par policistu, sarīkoja apšaudi valdošās Darba partijas jaunatnes nometnē Tīrifjordena ezera Utejas salā, kur ekstrēmists nogalināja 69 cilvēkus.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO