FOTO: AFP/LETA

Norvēģijā turpinās masu slepkavas Andersa Bēringa-Breivīka tiesas prāva. Šodien aci pret aci ar varmāku nonāca pirmais liecinieks, kurš personīgi cietis no viņa rīcības.

Deviņus mēnešus pēc notikušā 26 gadus vecais Eivinds Dāls joprojām pārvietojas ar kruķiem un viena viņa roka darbojas tikai daļēji. Jaunais vīrietis, kurš pirms notikušā studēja jurisprudenci un aizrāvās ar sportu, cieta Breivīka sarīkotajā sprādzienā Oslo.

Viņš atceras, ka sprādziena brīdī iedarbojušies izdzīvošanas instinkti - sajūtot sprādziena karstumu, viņš paguvis ar rokām aizsegt seju.

Vīrietis stāstīja, kā guvis smagas traumas kājās, taču centies palīdzēt vēl kādam citam cietušajam. Savas kājas viņš neesot jutis un vairākkārt apkārtējiem jautājis, vai tās tiešām vēl ir vietā. «Iedarbojās izdzīvošanas instinkts. Es brīnījos pats par sevi,» viņš teica, stāstot, kā atcerējies, ka mugursomā ir drēbes, kuras var izmantot par žņaugiem. «Es biju pārliecināts, ka mirstu, pilnībā nejutu kājas un nemitīgi jautāju, vai tās ir vietā.»

Ne cietušais, ne Breivīks liecības laikā ne reizi nepārmija skatienus - Breivīks liecības laikā skatījās liecinieka virzienā, taču ne tieši uz viņu. Arī kad tiesā tika demonstrēti videonovērošanas kadri, kuros redzams sprādziens un tā sekas, Breivīks neizrādīja nekādas emocijas.

80% psihiskās veselības atzinuma ir meli

Breivīks tiesai arī paziņoja, ka 80% ziņojuma par viņa psihisko veselību, ar kuru viņš tika atzīts par nepieskaitāmu, ir meli.

Masu slepkava joprojām uzstāj, ka ir tagad un arī noziegumu izdarīšanas brīdī bija pie pilna saprāta. Psihiatri, kas veica viņa novērtējumu pirmajā reizē, neesot sapratuši faktu, ka savas emocijas, gatavojoties slepkavībām, viņš apzināti un mērķtiecīgi apspiedis.

Breivīks uzstāj, lai tiesa ņemtu vērā otro ziņojumu, kas viņu atzina par pieskaitāmu un pilnībā atbildīgu par paveiktajiem šausmu darbiem. Viņš arī kategoriski iebilst pret to, ka varētu tikt sodīts, nosūtot viņu ārstēšanai uz psihiatrisko slimnīcu.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO