Nedēļas aktualitāte nenoliedzami ir Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja veiktie Latvijas energo milža vadības un ar tiem saistītu cilvēku aresti, kuri var arī nebūt pēdējie. Uz aizdomu pamata par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu (to apjoms šobrīd 1,13 miljoni eiro) aizturēti gan Latvenergo prezidents Kārlis Miķelsons, uzņēmuma viceprezidents Aigars Meļko un vairāki Latvenergo struktūru vadošie darbinieki.

Šie notikumi daudziem lika atcerēties, ka Latvenergo vēsture ir skandāliem bagāta - trīs miljonu lieta, ar infarktu mirušais uzņēmuma prezidents Gunārs Koemecs, it kā no lapsenes kodiena mirušais galvenais grāmatvedis Leons Marcinkus un no dzīvokļa balkona izkritušais Ekonomikas ministra juridiskais padomnieks Andis Bumbieris.

13 gadu pēc Latvenergo triju miljonu skandāla, valsts uzņēmums atkal nonācis notikumu epicentrā. Otrdien kļuva zināms, ka Latvenergo spice, iespējams, iesaistīta vērienīgās finanšu mahinācijās.

Drudžainais nedēļas sākums

Otrdien Latvenergo runasvīrs Andris Siksnis par notikušo stāstīja izvairīgi. Andris Siksnis, a/s „Latvenergo” Ārējo komunikāciju vadītājs: "Aizturēto nav. (..) Es nezinu par Miķelsona šī brīža atrašanās vietu. Viņš ir Rīgā, devies no centrālā biroja uz objektu."

Tomēr kā izrādījās, roku dzelži Latvenergo šefam Kārlim Miķelsonam tika uzlikti viņa dzīvesvietā jau pusastoņos no rīta, vēlāk tika aizturēts arī viņa vietnieks – Aigars Meļko.

Andris Vitenburgs, KNAB preses pārstāvis: "Šobrīd tiek izmeklēta četru gadu garumā amatpersonu lietas, tās liecina, ka tā būs apjomīga lieta."

Latvenergo vadību turot aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un naudas atmazgāšanu – vismaz 1.13 miljonu eiro apmērā.

Egons Rusanovs, K. Miķelsona advokāts: "Miķelsona kungs kategorisku noliedz jebkādu saistību ar to, par ko viņš tiek turēts aizdomās. Otrkārt, to saista ar zināmiem politiskiem procesiem. Jāņem vērā, ka Miķelsona kunga amats gards kumoss. Un es pieļauju, ka ir spēku, kas gribētu šādu amatu ieņem, tāpēc arī ir šīs aktivitātes."

Vēlāk atklājās, ka KNAB aizturējis ne tikai Latvenergo galotni.

Aizdomas par nelikumīgajām darbībām krīt uz astoņā personām

1. Kārlis Miķelsons, Latvenergo vadītājs;

2. Andrejs Meļko, Latvenergo viceprezidents;

3. Ivars Liuziniks - ''Latvenergo'' meitas uzņēmuma "Sadales tīkls" vadītājs, kurš ar tiesībsargājošajām iestādēm saskaras ne pirmo reizi (1995.gadā viņš apsūdzēts tā dēvētajā "Latvenergo" trīs miljonu lietā);

4. Aizturēts viņa vietnieks Andrejs Stalažs;

5. "Sadales tīkla" Austrumu reģiona tehniskais vadītājs Edgars Vitkovskis;

6. Latvenergo ilggadējais partneris - biznesa konsultants Andrejs Livanovičs;

7. Uzņēmuma "Būvenergoserviss" īpašnieks Mihails Paladijs;

un vēl kāda persona.

Trijiem no lietā iesaistītajiem KNAB piemēro apcietinājumu

Trešdien uz tiesu tika atvests Aigars Meļko. Latvenergo viceprezidenta sejā manāms satraukums, bet viņa advokāts ir neizpratnē par tik skarbu drošības līdzekli. Agris Bitāns, A.Meļko advokāts: "To, ko mums mēģina pasniegt, mēs nevaram uzskatīt, ka tā tas ir."

Pēc vairākām stundām tiesa tomēr nolemj Meļko apcietināt.

Žurnālists: Vai atzīstat savu vainu?

Aigars Meļko, „Latvenergo” viceprezidents: Nē, neatzīstu

Ž.: Kāpēc tad jūs esat aizturēts?

Meļko: Tā sanāca.

Nākamajā dienā – ceturtdien, tiesa izšķīra Miķelsona un Livanoviča likteņus.

Miķelsona advokāts centienus piemērot Latvenergo prezidentam apcietinājumu salīdzināja ar tukša gaisa pūšanu. Netiekot norādīti konkrēti fakti, kā tieši izpaudušās Miķlesona nelikumīgās darbības. Egons Rusanovs, K. Miķelsona advokāts: "Nedrīkst tā rīkoties, vienkārši paņemt ceremoniāli degradēt cilvēku, kurš vēl vakar bija cienījams, godīgs – ar kuru rēķinājās un pēkšņi viņu padara par kaut kādu pērtiķi būrī."

Advokāts bija cerīgi noskaņots un ticēja, ka viņa klientu atbrīvos, tomēr tiesa lēma citādāk.

Žurnālists: Kā jūs varat komentēt notiekošo?

Miķelsons: Bez komentāriem

Savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzīst arī Latvenergo konsultants Andrejs Livanovičs.

Vaida Davidsone,

A. Livanoviča advokāte: "Mans klients saka tā, ka viņš vainīgs sevišķi nejūtas.

Lieta ir izmeklēšanā vairāk komentāru nebūs."

Tomēr arī viņu tiesa neatstāja uz brīvām kājām.

Patlaban notiek izmeklēšanas darbi

KNAB ieskatā Latvenergo amatpersonas mantkārīgu motīvu vadītas uzņēmumiem izkārtojušas uzvaras publiskajos iepirkumos. Nelikumīgas darbības varētu būt saistītas ar rekonstrukcijas projektiem - TEC -1, TEC-2 un Pļaviņu HES. Šo objektu rekonstrukcijas darbos piedalījās Turcijas firma „GAMA” un enerģētikas koncerns „Alstom”.

Korupcijas apkarotājiem radušās aizdomas, ka saistībā ar TEC –2 rekonstrukcijas sākšanu tikusi izveidota starpniecības kompānija. Tā esot nodrošinājusi, ka tiek sadārdzinātas izmaksas, tādējādi bija iespēja izņemt naudu un atmazgāt to.

Juta Strīķe, KNAB priekšnieka vietniece: "Legalizācija notika dažādos veidos, gan izmantojot darījumus ar nekustamajiem īpašumiem, gan izmantojot ārvalstīs reģistrētos uzņēmumus, banku pārskaitījumus. Jāsaka, ka personas, legalizējot naudas līdzekļus, darbojās gana radoši."

Ekonomikas ministrija par nelikumībām TEC- 2 projektā ticēt negrib

Juris Pūce, EM valsts sekretārs: "EM ir pārbaudījusi visu dokumentāciju, tā ir saskaņota likuma noteiktajā kārtībā. Nekādas problēmas nav attiecībā uz procesiem. Protams, es neņemos apgalvot par personu, proti, teorētiski pastāv, ka ir kādas personas negodprātīga rīcība."

Tomēr, kā izrādās - aizturētie savā starpā ir cieši saistīti. Miķelsonam un Meļko pieder kompānijas "Innovia" daļas, arī Livanovičam vēl pērn piederēja šīs kompānijas daļas. Turklāt Livanovičs iepriekš bijis enerģētikas koncerna "Alstom Power" pārstāvis Baltijā, bet "Alstom" ir ilggadējs "Latvenergo" partneris dažādos rekonstrukcijas projektos. Tāpat viņš bijis valdes loceklis uzņēmumā - „Būvenergoserviss”, kas pieder arī Latvenergo lietā aizturētajam- Mihailam Paladijam.

Zīmīgi, ka 2007. gadā Livanovičam piederošā konsultāciju kompānija „Energy Consulting” teju par ceturtdaļmiljonu latu nopirkusi nekustamo īpašumu no Latvenergo viceprezidenta Meļko meitas, bet kā liecina Miķelsona deklarācija, Livanoviča uzņēmums 2007.gadā "Latvenergo" prezidentam samaksājusi vairāk nekā pusmiljonu eiro par kāda īpašuma pārdošanu.

KNAB uzsver, ka tā ir viena no lielākajām viņu izmeklētajām lietām

Jau tagad veiktas vairāk nekā 30 kratīšanas un izņemta nauda –aptuveni 250 tūkstošu eiro apmērā. Izmeklējot šo gadījumu, būšot vajadzīga ārvalstu dienestu palīdzība un nav izslēgts, ka varētu pieaugt ne tikai naudas apmēri, bet arī aizturēto skaits.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams