Šodien, 13.aprīlī kinoteātrī «Splendid Palace» pirmizrādi piedzīvos režisoru Ivara Zviedra un Ineses Kļavas dokumentālā filma «Dokumentālists», informē filmas veidotāju pārstāvji. «Dokumentālists» nacionālajā filmu festivālā «Lielais Kristaps 2012» pretendē uz balvām divās nominācijās, jo filma nominēta kā labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma un par labāko dokumentālā kino režiju.

Viņš un Viņa

Filmā ir tikai viena darbības vieta un tikai divas darbojošās personas - viņš un viņa. Viņš ir pats filmas režisors un operators Ivars Zviedris, viņa ir dziedniece Inta, par kuru Zviedris gribētu uzņemt filmu, taču dziedniece par šo ideju nav sajūsmā. Rezultāts ir saspringta attiecību veidošanās visas filmas garumā, emociju uzplūdi un atplūdi, strīdi un salabšana gluži kā ikviena pāra attiecībās. Un fināls ir negaidīts, lai gan likumsakarīgs.

Taču filmai ir arī otrs, dziļāks slānis - ar apstulbinoši vienkāršiem jautājumiem Inta liek domāt par kinodokumentālista profesiju, par kuru viņas viedoklis nebūt nav glaimojošs. Turklāt kadrā bieži un jēgpilni apspēlēta kinokameras fiziskā klātbūtne, kas ir gluži atšķirīgi no ierastajiem dokumentālistu paņēmieniem, kuros pieņemts izlikties, ka kinokameras vispār nav.


Vai tu vēl atbrauksi?

Zviedra filma «Dokumentālists» ir lakonisks un ietilpīgs stāsts arī par mūžīgo problēmu, kādas pēdas filmas veidotāji atstāj filmas varoņa dzīvē.

Noslēdzoties festivālam «Liekais Kristaps», dokumentālā filma «Dokumentālists» tiks izrādīta kinoteātra regulārajos seansos.

Ivars Zviedris

Zviedris ir dokumentālā kino klasiķa Anša Epnera audzēknis un patlaban vada Epnera dibināto filmu studiju «AVE». Dokumentālā kino režijā viņš debitējis 1999.gadā, un kopš tā laika viņš ir režisējis vairāk nekā desmit dokumentālo filmu, strādā arī kā operators un producents.

2009.gada nacionālajā filmu festivālā «Lielais Kristaps» Zviedra iepriekšējā filma «Bēgums», kas vēsta par Latvijas viesstrādniekiem Īrijā, arī tika izvirzīta balvai nominācijās «Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma» un «Labākais dokumentālā kino režisors». Zviedra «Bēgums» bija «Lielā Kristapa 2009» atklāšanas filma un saņēma balvu kā labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma.

Kopš šā gada februāra Zviedris ievēlēts Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē, kur solījies aizstāvēt reģionālās televīzijas, jo pats nāk no Rūjienas, un sporta raidījumus, jo pats trenējies velobraukšanā.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams