Holivudas filmas «Titāniks» režisors Džeimss Kamerons pirmdien ar batiskafu nolaidās Klusā okeāna Marianas dziļvagā un pēc tam atgriezās uz okeāna virsmas, paziņoja ekspedīcijas organizētāji.

«Džims Kamerons ir izniris! Apsveicam viņu ar vēsturisko ieniršanu vienatnē līdz okeāna dziļākajam punktam,» sociālajā tīklā «Twitter» paziņoja organizācija «DeepSea Challenge», kas organizēja šo ekspedīciju.

Nolaišanos okeāna dzīlēs veic vienatnē

57 gadus vecais Kamerons ar viņa un inženieru grupas projektētu un Austrālijā uzbūvētu batiskafu «Deepsea Challenger» sasniedza 10 898 metrus dziļās Marianas dziļvagas gultni pulksten 7.52 pēc vietējā laika (0.52 pēc Latvijas laika) un kļuva par pirmo cilvēku, kurš vienatnē sasniedzis pasaules okeānu dziļāko vietu. Batiskafs sasniedza dziļāko punktu apmēram 70 minūšu laikā.

Kamerons pavadīja Marianas dziļvagā vairāk nekā trīs stundas, vācot paraugus zinātniskiem pētījumiem, fotografējot un filmējot. Viņa izniršanu sagaidīja zinātnisko pētījumu kuģi «Mermaid Sapphire» un «Barakuda».

Kamerona batiskafs piektdien bija veicis veiksmīgu nolaišanos Marianas dziļvagā bez cilvēkiem tajā.

Kamerons - trešais cilvēks Marianas dziļvagā

Pirms tam Marianas dziļvagas dziļāko vietu sasniedza tikai ASV jūras spēku batiskafs «Trieste» 1960.gadā ar diviem cilvēkiem - Šveices okeanogrāfu Žaku Pikāru un ASV jūras spēku leitnantu Donu Volšu. Pikārs un Volšs pavadīja dziļvagā tikai 20 minūtes, un viņu redzamību pasliktināja dūņas, kas tika uzvandītas nolaišanās laikā.

Kamerona izmantotais batiskafs «Deepsea Challenger» ir 11 tonnas smags un vairāk nekā septiņus metrus garš. Tas tika slepeni izprojektēts un uzbūvēts pēdējo gadu laikā.

Kamerons raksturoja šo batiskafu kā «vertikālu torpēdu», ar kuru var strauji ienirt un uznirt. Nelielais batiskafa lodveida nodalījums, kurā atradās režisors, ir būvēts no bieza tērauda, kas spēj izturēt 1000 atmosfēru spiedienu.

Ekspedīcijai izmanto savus līdzekļus

Ekspedīciju finansēja pats Kamerons, pulksteņu ražotājfirma «Rolex» un žurnāla «National Geographic» izdevējsabiedrība.

Marianas dziļvaga atrodas Klusā okeāna rietumos, ir vairāk nekā 1500 kilometrus gara un vidēji 43 kilometrus plata. No šīs dziļvagas uz austrumiem un dienvidiem atrodas Marianas salas, bet uz ziemeļiem - Guama.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO