Šogad visvairāk festivāla «Lielais Kristaps» nomināciju saņēmušas filmas ‒ Arvīda Krieva «Dancis pa trim», Jevgēņija Paškēviča «Golfa straume zem ledus kalna», Jāņa Streiča «Rūdolfa mantojums» un Jura Poškus «Kolka Cool» ‒; katra no šīm filmām saņēmusi nomināciju 10 kategorijās, žurnālistiem otrdien pastāstīja festivāla žūrijas pārstāve Ilona Bičevska. Septiņas nominācijas saņēmusi arī Gata Šmita filma «Seržanta Lapiņa atgriešanās». Visas piecas filmas pretendē uz titulu «Labākā pilnmetrāžas spēlfilma», un to režisori ir izvirzīti nominācijai «Labākais spēlfilmu režisors».

No 87 filmām atlasa 40 labākās

Kopā festivālam tika pieteiktas 87 filmas, kas tapušas no 2009. līdz 2012.gadam, no kurām konkursā iekļuva 40.

«Mums sen «Lielajā Kristapā» nav bijis tik bagātīgas un nopietnas programmas,»

teica festivāla direktore Ieva Romanova, norādot, ka tik daudz filmu izdevies uzņemt, tieši pateicoties 2007. un 2008.gadā palielinātajam kino nozares finansējumam, kas gan pēdējos gados atkal sarucis.

Nacionālā filmu festivāla "Lielais Kristaps 2012" direktore Ieva Romanova / Foto: LETA

Pirmo reizi festivāla vēsturē kino darbus vērtē pēc jaunas divpakāpju sistēmas – sākumā darbus izskata un nominācijām izvirza kino profesionāļu organizācijas (Latvijas Kinoproducentu asociācija, Kinooperatoru ģilde, Filmu mākslinieku ģilde, «FIPRESCI Latvija») un to veidotas ekspertu grupas.

Darbus vērtē jomas profesionāļi

Katra grupa darbus vērtēja savā jomā, piemēram, režisori analizēja režiju un aktieru veikumu. Daži no ekspertiem – režisori Jānis Putniņš, Arvīds Krievs, Dāvis Sīmanis, Andis Mizišs un Ivars Seleckis, aktieri Regīna Razuma un Rolands Zagorskis, kino kritiķe Anita Uzulniece, operators Uldis Jancis, kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa. Pilns festivāla ekspertu saraksts pieejams mājaslapā.

Otrajā posmā, festivāla laikā, žūrija noteiks, kuras no ekspertu nominētajām filmām un kino profesionāļiem saņems Latvijas kino augstāko apbalvojumu. «Lielā Kristapa» šāgada konkursa žūrijā darbojas: Ilona Bičevska (Latvijas Kinoproducentu asociācija), Kaspars Braķis (Latvijas Kinooperatoru ģilde), Marge Līske (Igaunijas Filmu fonda direktore), Almers Ludviks («Rīgas namu» valdes loceklis), Inga Prauliņa (animācijas režisore un producente, «Lielā Kristapa» laureāte), Jānis Putniņš (režisors, «Lielā Kristapa» laureāts, Latvijas Kinematogrāfistu savienības biedrs), Rolāns Rusts (Kotbusas Filmu festivāla direktors), Dāvis Stalts (Saeimas deputāts), Anita Uzulniece («FIPRESCI Latvija» pārstāve). Žūrija pirmo reizi «Lielā Kristapa» vēsturē ir starptautiska.

Savu simpātiju varēs izvēlēties arī skatītāji, balsojot kinoteātrī pēc filmas seansa vai internetā, «draugiem.lv» festivāla lapā.

Nominācijas:

Labākā īsmetrāžas spēlfilma

«Filma»,

«Gaismas zīmes»,

«Logs»,

«Gūtenmorgens un trešā acs»,

«Pēdējais Lāčplēsis».

Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma

«Dokumentālists» (Inese Kļava, Ivars Zviedris),

«Homo@lv» (Kaspars Goba),

«Pretrunīgā vēsture» (Ināra Kolmane) un

«Versija Vera» (Ilona Brūvere).

Labākais dokumentālās filmas režisors

Ilona Brūvere,

Dzintra Geka,

Ivars Zviedris un Inese Kļava

Zane Peneze, Sandijs Semjonovs un Ģirts Straustiņš («Astoņi pilnmēneši»)

Labākā dokumentālā filma līdz 65 minūtēm

«Ģimenes lietas»,

«Kā tev klājas, Rūdolf Ming?»,

«Latvietis, par kura galvu izsludināta 150 000 USD atlīdzība»,

«Pasaules skaņa»

«Stacija «Latvieši». 1937».

Labākais dokumentālās filmas operators

Elīna Bandēna («Versija Vera»),

Uldis Cekulis, Valdis Celmiņš, Uldis Jancis, Krišs Roziņš («Sniegs»),

Uldis Millers («Vai viegli...? Pēc 20 gadiem»),

Ģirts Straustiņš («Astoņi pilnmēneši»)

Labākā animācijas filma

«Kā Brālītis Trusītis uzvarēja Lauvu» (Roze Stiebra),

«Korrida» (Jānis Cimermanis),

«Lote un Mēness akmens noslēpums» (Heiki Ernits, Janno Poldma),

«Norīt krupi» (Jurģis Krāsons),

«Tārpiņš» (Nils Skapāns).

Par labākā animācijas filmas režisora godu sacentīsies Jānis Cimermanis – «Korrida», Edmunds Jansons – «Kā lupatiņi mazgājās», Jurģis Krāsons – «Norīt krupi» un Reinis Pētersons – «Ursus».

Labākais animācijas filmas mākslinieks

Patricija Brekte («Sieviete un vējš»),

Jurģis Krāsons («Norīt krupi»),

Ūna Laukmane, Reinis Pētersons («Kā lupatiņi mazgājās»),

Māris Putniņš («Korrida»),

«Tīģeris» un Kārlis Vītols («Aptumsums»).

Labākā debijas filma

Dāvis Kaņepe ar filmu «Noklausīšanās»,

Pauls Ķesteris ar darbu «Personību veikals»,

Pēteris Noviks ar filmu «Skatu meklētājs»,

Līga Gaisa – «Spēle ar beigām»,

Reinis Pētersons ar animācijas filmu «Ursus».

Labākais aktieris

Artuss Kaimiņš («Kolka Cool»),

Andris Keišs («Seržanta Lapiņa atgriešanās»),

Aleksejs Serebjakovs («Golfa straume zem ledus kalna»),

Romualds Ancāns («Rūdolfa mantojums»),

Mārtiņš Freimanis («Dancis pa trim»).

Labākā aktrise

Rēzija Kalniņa («Rūdolfa mantojums»),

Kaori Momoi («Amaya»),

Kristīne Nevarauska («Dancis pa trim»),

Iveta Pole («Kolka Cool»),

Guna Zariņa («Seržanta Lapiņa atgriešanās»).

Labākās aktrise otrā plāna lomā

Indra Burkovska («Dancis pa trim»),

Velta Straume («Rūdolfa mantojums»),

Venta Vecumniece («Rūdolfa mantojums»),

Guna Zariņa («Kolka Cool»).

Labākais aktieris otrā plāna lomā

Aigars Apinis («Kolka Cool»),

Juris Bartkevičs («Dancis pa trim»),

Valērijs Jeremenko («Mona»),

Lauris Subatnieks («Mona»)

Regnārs Vaivars («Golfa straume zem ledus kalna»).

Labākais spēlfilmas operators

Gints Bērziņš («Amaya», «Golfa straume zem ledus kalna»),

Uldis Jancis («Mona»),

Andrejs Rudzāts («Logs»),

Dāvis Sīmanis seniors, Agris Birzulis, Valdemārs Jemeļjanovs un Andrejs Verhoustinskis («Dancis pa trim»),

Labākais scenārists

Ivo Briedis par filmu «Norīt krupi»,

Ilona Brūvere par «Versija Vera»,

Ēriks Lanss par darbu «Stacija «Latvieši». 1937»,

Juris Poškus – «Kolka Cool»,

Jānis Streičs par filmu «Rūdolfa mantojums».

Labākais mūzikas autors

Kārlis Lācis («Seržanta Lapiņa atgriešanās»),

Ivars Makstnieks («Pretrunīgā vēsture»),

Uldis Marhilēvičs («Zīļuks»)

«Totem» grupa («Aptumsums»).

Mākslinieki

Kategorijā «Labākais mākslinieks» izvirzīti Jurģis Krāsons – «Mona», Jurģis Krāsons, Pāvels Parhomenko – «Golfa straume zem ledus kalna», Mārtiņš Milbrets – «Rūdolfa mantojums» un Ieva Romanova – «Dancis pa trim».

Kategorijā «Labākais kostīmu mākslinieks» izvirzīti Līga Krāsone, Jurģis Krāsons – «Mona», Sandra Sila – «Rūdolfa mantojums» un «Dancis pa trim», Ginta Tinte – «Kolka Cool», kā arī Natālija Zamahina – «Golfa straume zem ledus kalna».

Kategorijā «Labākais grima mākslinieks» nominēti Dzintra Bijubena – «Rūdolfa mantojums» un «Dancis pa trim», Dzintra Bijubena, Tamāra Frida – «Golfa straume zem ledus kalna», Emīlija Eglīte – «Seržanta Lapiņa atgriešanās» un Ilze Trumpe – «Gūtenmorgens un trešā acs».

Montāža

Kategorijā «Labākais skaņu režisors» nominēti Ernests Ansons – «Kolka Cool», Jevgeņijs Kobzevs – «Sievietes un sargi», Anrijs Krenbergs – «Golfa straume zem ledus kalna», Anrijs Krenbergs – «Kā tev klājas, Rūdolf Ming?».

Savukārt kategorijā «Labākais montāžas režisors» nominēti Jurģis Krāsons – «Norīt krupi», Oskars Morozs – «Seržanta Lapiņa atgriešanās», Jevgēņijs Paškēvičs – «Golfa straume zem ledus kalna», Juris Poškus, Liene Bāliņa – «Kolka Cool».

«Lielo Kristapu» šogad pasniegs jau 25. reizi, un piecās festivāla dienās – no 10. līdz 15. aprīlim – ikviens interesents varēs noskatīties pēdējo divarpus gadu laikā veidotās un pabeigtās Latvijas filmas. Notiks vairāku ilgi gaidītu filmu pirmizrādes. Norises vietas būs «Rīgas namu» pasākumu centrs «Splendid Palace» – vieta, kur Rīgā rāda latviešu kino, kā arī Rīgas Kino muzejs un citas kultūras iestādes Latvijā. Festivāla noslēguma ceremoniju 14. aprīlī translēs tiešraidē LTV 1.

Uzvarētāji taps zināmi festivāla noslēguma ceremonijā 14.aprīlī.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams