Grieķijas policija svētdien lietoja asaru gāzi pret apmēram 25 tūkstošiem demonstrantu, kas meta akmeņus un degbumbas pie parlamenta, kur deputāti pēcpusdienā sāka apspriest starptautisko aizdevēju pieprasītu taupības pasākumu likumprojektu.

Īpašo uzdevumu policija arī šāva apdullinošas granātas, lai atvairītu demonstrantus, kas sapulcējušies Sintagmas laukumā pie parlamenta.

Svētdien notiekošā demonstrācija dalībnieku skaita ziņā ir plašākā demonstrācija pret Grieķijas valdības taupības pasākumiem pēdējo mēnešu laikā.

Pēc asaru gāzes lietošanas vairums demonstrantu sāka izklīst, bet nelielas grupas turpināja sadursmes ar policiju.

Jau vēstīts, ka Grieķijas valdība sestdienas naktī apstiprināja Eiropas Savienības (ES) un Starptautiskā valūtas fonda (SVF) atbalstītos taupības pasākumus, kas nepieciešami, lai saņemtu jaunu starptautisko aizdevumu 130 miljardu eiro (91 miljards latu) apmērā un glābtu valsti no nākammēnes draudošā bankrota.

Valdošās koalīcijas trīs partijas ceturtdien vienojās par jauniem taupības pasākumiem, kas paredz minimālās algas apcirpšanu par 22%, pensiju piemaksu samazināšanu par 15%, kā arī 15 tūkstošu ierēdņu atlaišanu.

Piektdien, protestējot pret šiem pasākumiem, valdību atstāja seši ministri un ministru vietnieki no Panhellēnistiskās sociālistiskās kustības (PASOK) un galēji labējās Tautas pareizticīgo manifestācijas partijas (LAOS). Atlikušie valdības locekļi sestdienas naktī vienbalsīgi atbalstīja taupības pasākumus. Bez PASOK un LAOS valdībā ir arī konservatīvā partija «Jaunā demokrātija».

Parlamentam svētdien jābalso par banku rekapitalizācijas pasākumiem, pilnvaru premjeram Lukam Papademam un finanšu ministram Evangelam Venizelam parakstīt līgumu par eiro zonas aizdevumu, kā arī par obligāciju apmaiņu ar privātajiem kreditoriem, kuras nolūks ir samazināt valsts 350 miljardu eiro (245 miljardu latu) parādu par 100 miljardiem eiro (70 miljardi latu). Likumprojektu par taupības pasākumiem valdība iesniegs parlamentam divu nedēļu laikā.

LAOS līderis Georgs Karacaferis piektdien paziņoja, ka LAOS parlamentā nebalsos par taupības pasākumiem. Tomēr to pieņemšanai pietiek ar PASOK un «Jaunās demokrātijas» balsīm. LAOS parlamentā ir 16 no 300 deputātiem.

Jauns starptautiskais aizdevums Grieķijai ir nepieciešams, jo 20.martā tai jādzēš obligācijas par vairāk nekā 14 miljardiem eiro (10 miljardi latu). Tomēr ceturtdienas vakarā eiro zonas valstu finanšu ministri neakceptēja Grieķijas taupības plānu un paziņoja, ka grieķiem vēl jāizpilda trīs papildu nosacījumi, lai varētu dabūt ārējo aizdevumu savas ekonomikas glābšanai no bankrota.

Ministri pieprasīja, lai Grieķijas parlaments svētdien atbalstītu taupības pasākumus, par kuriem vienojās partiju līderi. Kā vēl vienu nosacījumu aizdevuma apstiprināšanai eiro zonas finanšu ministri izvirzīja prasību šāgada budžetā samazināt strukturālos izdevumus par 325 miljoniem eiro (228 miljoniem latu). Turklāt no Grieķijas valdošās koalīcijas partiju līderiem tiks pieprasīts rakstveida solījums, ka taupības pasākumi tiks īstenoti arī pēc aprīlī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams