Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) atbalsta ASV valsts sekretāra Maika Pompeo 25. jūlija paziņojumu "Krimas deklarācija", ka ASV turpinās savu Krimas aneksijas neatzīšanas politiku, aģentūru LETA informēja ĀM.

Ministrija pauž stingru atbalstu "Krimas deklarācijai", kurā ASV kārtējo reizi apliecina savu nelokāmo nostāju un atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai nedalāmībai. Deklarācija apstiprina ASV ārpolitikas principu konsekvenci un nemainīgumu, akcentē ĀM pārstāvji.

ĀM norāda uz zīmīgu faktu, ka ASV "Krimas deklarācija" ir pieņemta neilgi pēc 23.jūlija, kas ir Baltijas valstīm svarīgs datums, kad atzīmējam Samnera Velsa deklarācijas gadadienu. Velsa deklarācija 1940. gadā aizsāka ASV neatzīšanas politiku PSRS īstenotajai Baltijas valstu okupācijai.

ASV valsts sekretārs Pompeo "Krimas deklarācijā", atsaukdamies uz Velsa deklarāciju, paziņo, ka ASV turpinās savu Krimas aneksijas neatzīšanas politiku tik ilgi, kamēr Ukrainas teritoriālā integritāte netiks atjaunota.

Viņa paziņojumu atzinīgi novērtējušas gan Eiropas Savienības amatpersonas, gan Ukraina.

Pēc pagājušonedēļ Helsinkos notikušās ASV prezidenta Donalda Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina tikšanās bija izteikti pieņēmumi, ka Vašingtona varētu piekāpties Maskavai Krimas jautājumā.

"Es gribu apliecināt šai komitejai, ka Savienotās Valstis neatzīst un neatzīs Kremļa Krimas aneksiju," Pompeo paziņoja Senāta Ārlietu komitejai.

"Saskaņoti ar sabiedrotajiem, partneriem un starptautisko sabiedrību, Savienotās Valstis noraida Krievijas mēģināto Krimas aneksiju un sola saglabāt šo politiku, līdz tiks atjaunota Ukrainas teritoriālā integritāte," teikts Pompeo paziņojumā.

Krievijai vajadzētu "izbeigt Krimas okupāciju", teica Pompeo, piebilstot, ka Maskava ar savām darbībām ir izolējusi sevi no starptautiskās sabiedrības.

"Nevienam nav tiesību ar spēku mainīt brīvu suverēnu valstu robežas," paziņoja Ukrainas Ārlietu ministrija, apsveicot ASV skaidrojumu šajā jautājumā.

"Mēs vēl arvien esam stingri uzticīgi Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai integritātei un mūsu neatzīšanas politikas pilnīgai īstenošanai, tai skaitā ar ierobežojošiem pasākumiem," sacīja Eiropas Savienības preses sekretārs.

Tikmēr Krievija noraidījusi ASV paziņojumu, pieļaujot, ka Vašingtonas politika nākotnē varētu mainīties.

"Mēs zinām šo "liktenīgo deklarāciju" vērtību," komentārā "Facebook" raksta Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Marija Zaharova.

Viņa pieļāva, ka ASV politika attiecībā uz Krimu varētu mainīties, iespējams, pēc jauna līdera nākšanas pie varas.

Pēc viņas teiktā, Irānas kodolvienošanās un Parīzes klimata vienošanās "ne pārāk sen bija ASV politika", jo Trampa priekštecis Baraks Obama "personīgi tā izlēma. Un tad atnāca Tramps un izlēma citādi".

ĀM atgādina, ka Latvija neatlaidīgi un principiāli īsteno Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes atbalsta politiku un nosoda Krievijas nelikumīgo Krimas aneksiju. Latvijas politika ir spēkā kopš 2014. gada 1. marta, kad Latvijas Valsts prezidents, Saeimas priekšsēdētāja, Ministru prezidente un ārlietu ministrs nāca klajā ar kopīgu paziņojumu "Par Krievijas iejaukšanos Ukrainā", un 2014.gada 6. marta Saeimas paziņojuma "Par Krievijas agresiju Ukrainā".

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO