Irānas prezidenta Hasana Ruhani padomnieks Hamids Abutalebi otrdien izvirzījis nosacījumus iespējamajām sarunām ar ASV prezidentu Donaldu Trampu, kurš paudis gatavību tikties ar Irānas līderiem jebkurā brīdī un bez priekšnosacījumiem.

Trampam vispirms būtu jāanulē ASV izstāšanās no Irānas kodolvienošanās un jāaptur jaunu sankciju piemērošana Irānai, tviterī paziņoja Abutalebi.

"Atpakaļ pie kodolvienošanās un izbeigt naidīgas runas un izrādīt cieņu pret Irānas tautu," norādīja Abutalebi, piebilstot, ka tādejādi varētu rast izeju no pašreizējās dilemmas.

Tramps pirmdien paziņoja, ka ir gatavs tikties ar Irānas vadību, arī ar prezidentu Ruhani, jebkurā laikā un bez priekšnosacījumu izvirzīšanas.

Ar šiem spriedumiem Tramps nāca klajā tikai dažas dienas pēc asās vārdu apmaiņas Vašingtonas un Teherānas starpā saistībā ar ASV lēmumu izstāties no pasaules lielvaru un Irānas kodolvienošanās.

ASV grasās noteikt Irānai jaunas sankcijas, kā arī panākt, ka citas valstis nepērk Irānas naftu.

Tramps paziņoja, ka tikšanās ar Irānas līderiem būtu noderīga, ja viņi "varētu panākt ko jēgpilnu, nevis izšķiest papīru, kāda ir otra vienošanās", ar to domājot 2015.gadā Irānas un pasaules lielvaru noslēgto kodolvienošanos.

Tramps maijā paziņoja, ka Savienotās Valstis izstājas no pasaules lielvaru noslēgtās kodolvienošanās ar Irānu un ka Vašingtona atjauno pēc šīs vienošanās noslēgšanas apturētās sankcijas.

Pārējās valstis, kas parakstīja vienošanos - Lielbritānija, Francija, Vācija, Ķīna un Krievija -, ir apņēmušās paturēt atvērtus ekonomiskos, finanšu un transporta kanālus ar Irānu, neskatoties uz ASV sankcijām.

Izstājoties no kodolvienošanās, ASV cenšas izolēt Irānu un vairot ekonomisko spiedienu, pilnā apjomā, sākot ar augustu, atjaunojot sankcijas.

Eiropa pret šiem soļiem iebilst un solījusi rast ceļus, kā saglabāt tirdzniecības saites ar Irānu.

Tramps paziņojis, ka ir atvērts jaunam līgumam, kas aptvertu ne tikai Irānas kodolobjektus, bet arī tās raķešu programmu un aktivitātes reģionā, kas tiek uzskatītas par draudu ASV sabiedrotajai Izraēlai.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams