2006. gada pasaules čempionāta atlases spēlē futbolā Latvijas izlase šodien Skonto stadionā Rīgā ar minimālu rezultātu 1:0 uzvarēja Lihtenšteinu un tādējādi saglabāja nelielas izredzes uz iekļūšanu pasaules čempionāta finālturnīrā.

Futbols no pirmā skata nepavisam nav sarežģīta spēle - uzvar tas, kurš gūst vairāk vārtu. Un patiesi Latvija šodien uzvarēja, jo guva vairāk vārtu, bet tomēr futbola funkcionāri, fani un cilvēki, kam futbols tuvs, nelec aiz sajūsmas gaisā un nesit priekā plaukstas. Un pamatoti, jo ar futbolu, ko šodien rādīja Latvijas izlase, veiksmes gadījumā var apspēlēt Lihtenšteinu, bet par pasaules čempionāta finālturnīru pat domāt nevajadzētu.

Jauns aizsargu četrinieks

Salīdzinājumā ar spēli Sanktpēterburgā Latvijas izlases sākumsastāvā bija divas izmaiņas – diskvalificētos aizsargus Aleksandru Isakovu un Dzintaru Zirni aizstāja attiecīgi Vladimirs Žavoronkovs un Igors Korabļovs. Šāds pavērsiens īpašu satraukumu neradīja, jo, izņemot Igoru Stepanovu, atlikušie trīs aizsargi ir kopā spēlējuši klubā. Arī vārtsargu jautājums jau tika noņemts no dienas kārtības pēc spēles Sanktpēterburgā, kur sevi no vislabākās puses apliecināja Andrejs Piedels. Iebakstām pirmos Ja mēs gribam sevi pieskaitīt futbola elitei (un tādas ambīcijas daudziem Latvijā ir), tad tādas komandas kā Lihtenšteina ir jāuzvar bez ierunām, to no komandas gaidīja gan tās vadība, gan arī apmēram 8000 skatītāju stadionā un plašā auditorija pie televizoru ekrāniem. Bet spēles sākums liecināja vien seno patiesību, ka bumba ir apaļa un ka statistikas rādītāji palīdz tikai žurnālistiem darbā, bet ne komandai laukumā. Latvija iespēlējās lēni un laukumā neizskatījās ne kā laukuma saimnieki, ne arī kā favorīti. Piespēles bija neprecīzas, sasteigtas un pretiniekiem viegli atšifrējamas. Arī Lihtenšteina nekādus brīnumus nerādīja, tomēr spēlēja drošāk.

Pirmo un vienīgo vārtu autors Imants Bleidelis

Pieaugot spēles laikam, arvien vairāk spēlē nācās iesaistīties mūsu valstsvienības pirmajam numuram Piedelim, tā 31. minūtē Friks pretuzbrukumā sita no labas pozīcijas, bet Latvijas izlases vārtsargs bija vietā.

Jura Laizāna Lihteinšteinas aizsardzību caururbjošā piespēle Prohorenkovam

Puslaika noslēgumā laukumā turpinājās vienkāršots futbols ar garajām piespēlēm, un rezultāts tā arī nemainījās.

Rezultāta noturēšana

Otrajā puslaikā Latvijas izlase jau rādīja saturīgāku futbolu un ieguva arī nospiedošu teritoriālo pārsvaru.

Tomēr viesi konsekventi gaidīja savas iespējas pretuzbrukumos un gana veiksmīgi. Piedelam nācās glābt mūsu komandu gan pēc Tomasa Beka tālšāviena, gan pēc Frika raidījuma no tuvas distances.

Puslaika vidū Lihtenšteinas futbolisti acīmredzami pagura, un mūsējie minūtes laikā trīsreiz izpildīja stūra sitienus. Tomēr kļūdaino piespēļu dēļ joprojām reti izdevās aizkombinēties līdz sitienam no labvēlīgas pozīcijas. Pāris izdevības radās uzmainītajam uzbrucējam Rimkum, taču arī viņam nesanāca precīzs noslēguma sitiens.

86. minūtē viesu uzbrucējs Mario Friks, saņēmis piespēli no sava vārtsarga, nonāca aci pret aci ar Piedelu, kas neticamā veidā bumbu tvēra. Abi mūsu izlases centra aizsargi Stepanovs un Smirnovs šajā situācijā varēja pateikties vārtsargam, kurš izlaboja viņu kļūdu, kas Latvijai būtu liegusi iegūt svarīgos trīs punktus.

Pēc četrām minūtēm Laizāns varēja Latvijas pārsvaru dubultot, taču kārtējo reizi lielisku sniegumu demonstrēja viesu vārtsargs Jelle. Slideno pārsvaru Latvijas izlasei izdevās noturēt līdz tiesneša finālsvilpei, un mūsu futbolisti varēja līksmot par izcīnītajiem trim punktiem.

Galvenais ir izcīnītie punkti

Jurijs Andrejevs pēcspēles preses konferencē nevēlējās kritizēt savas komandas sniegumu

Andrejevs pēc spēles nevēlējās norādīt vai vērtēt, kura komanda laukumā bija labāka, vēlreiz atkārtojot, ka galvenais ir izcīnītā uzvara. "Grūti aizvadīt divas spēles īsā periodā pēc kārtas. Grūti ne fiziski, bet - psiholoģiski," piebilda Latvijas valstsvienības galvenais treneris.

Savukārt Lihtenšteinas izlases galvenais treneris, kuru otrā puslaika vidū par spēles gaitas kritizēšanu mača tiesnesis lūdza atstāt rezervistu soliņu, bija gandarīts par savas valstsvienības spēli. Treneris atzina, ka viņa komanda ar parādīto sniegumu var būt lepna, jo liela daļa izlases futbolistu nav profesionāļi.

Nākamo spēli Latvijas izlase aizvadīs 17.augustā, kad savā laukumā uzņems Krievijas valstsvienību, kurai pirms četrām dienām viesos zaudēja ar 0:2. Lieki teikt, ka šoreiz mums der tikai un vienīgi uzvara.

Latvijas izlases sastāvs:

vārtsargs - Andrejs Piedels,

aizsargi - Igors Stepanovs ("Grasshoppers", Šveice), Māris Smirnovs ("Amica", Polija), Vladimirs Žavoronkovs ("Ventspils"), Igors Korobļovs ("Jūrmala");

pussargi - Imants Bleidelis (GAK, Austrija), Vitālijs Astafjevs (Kazaņas "Rubin", Krievija), Juris Laizāns (Maskavas CSKA, Krievija), Andrejs Rubins (Maskavas "Spartak", Krievija);

uzbrucēji - Māris Verpakovskis (Kijevas "Dinamo", Ukraina), Andrejs Prohorenkovs (Telavivas "Maccabi", Izraēla), Vīts Rimkus ("Rostov", Krievija).

Vēl šodien 3. grupā Portugāle pārspēja Igauniju 1:0 un Slovākija ar rezultātu 4:0 apspēlēja Luksemburgu.