Bijušais maksātnespējas administrators Nauris Durevskis tiek apsūdzēts 15 000 eiro kukuļa izspiešanā no maksātnespējīgā uzņēmuma SIA "Junior Fashion" un tā faktiskā vadītāja Vladislava Lankerta, šodien notikušajā tiesas sēdē informēja prokurore Zane Pavāre.

Nolasot īso apsūdzību, Pavāre skaidroja, ka starp apsūdzēto bijušo maksātnespējas administratoru Sandi Saulīti un Durevski 2015. gadā tika noslēgta mutiska vienošanās par to, ka Durevskis faktiski pildīs administratora funkcijas "Junior Fashion", kaut gan juridiski uzņēmuma maksātnespējas administrators bija Saulītis.

Kā norāda apsūdzība, 2015. gada beigās Durevskis vērsies pie Lankerta, pieprasot 13 000 eiro, uz papīra lapiņas uzrakstot šo summu. Naudas nesaņemšanas gadījumā Durevskis draudējis, ka Saulītis vērsīsies tiesā pret uzņēmumu "Junior Fashion", pieprasot apķīlāt uzņēmuma īpašniecei Ludmilai Kalviņai piederošos īpašumus. Pēc tam, kad Lankerts neizpildīja Durevska prasības, Durevskis esot īstenojis savus draudus un sagatavojis dokumentus, kurus Saulītis apstiprinājis. Ar šiem dokumentiem Saulītis vērsās Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, iesniedzot prasības pieteikumu par vairāk nekā 770 000 eiro piedziņu no Kalviņas, kā arī prasot uzlikt ķīlas atzīmes viņas īpašumiem.

Prokurore piebilda, ka Ludmila Kalviņa ir Lankerta civilsievas Annas Kalviņas māte.

"Junior Fashion" nodarbojās ar apģērbu un apavu tirdzniecību. Pēdējie tā finanšu dati pieejami par 2013. gadu, kad uzņēmums strādājis ar 170 000 eiro apgrozījumu un 640 000 eiro zaudējumiem. Savukārt 2012. gadā uzņēmuma apgrozījums bijis 280 000 eiro, bet peļņa - 3000 eiro.

Tāpat apsūdzība noskaidrojusi, ka Durevskis 2017. gada maijā atkārtoti vērsās pie Lankerta, šoreiz pieprasot 15 000 eiro, solot, ka pēc minētās summas saņemšanas tiks atsaukts prasības pieteikums tiesā un panākta ķīlas zīmju noņemšana no Kalviņas īpašumiem. Dažas nedēļas vēlāk Durevskis atkal ticies ar Lankertu, kurš centies nodot Durevskim 2500 eiro, taču Durevskis no salīdzinoši mazākās summas atteicies, prasot, lai pēc trīs nedēļām viņam tiktu nodoti 7500 eiro.

Prokuratūras ieskatā, Durevskis izdarīja Krimināllikuma 326.1. pantā paredzēto noziegumu - tirgojās ar ietekmi. Durevskim arī inkriminēts Krimināllikuma 183. panta pirmajā daļā paredzētais likumpārkāpums - izspiešana.

Savukārt Saulītim inkriminēta amatpersonas nolaidība, kas paredzēta Krimināllikuma 319. pantā. Prokuratūra skaidroja, ka Saulītis, būdams "Junior Fashion" administrators, nolaidīgi pildīja savus amata pienākumus, proti, viņš 2015. gada martā noslēdza mutisku vienošanos ar Durevski, ka Durevskis faktiski pildīs administratora funkcijas maksātnespējīgajā uzņēmumā, tādējādi faktiski pilnvarojot viņu veikt administratora pienākumus bez rakstveida pilnvaras, ko savukārt pieprasa Maksātnespējas likums.

Pavāre apsūdzībā norādīja, ka Saulītis nolaidīgi parakstījis Durevska sagatavotos dokumentus, nepārbaudot to saturu, un norādījis "Junior Fashion" pārstāvjiem, ka ar jautājumiem par informācijas un dokumentu apriti ir nepieciešams vērsties pie Durevska, radot iespaidu, ka Durevskis kontrolē maksātnespējas procesu.

Šodienas tiesas sēdē tika uzklausīts liecinieks Jānis Beļickis, kurš Lankertam bija sniedzis biznesa konsultācijas saistībā ar "Junior Fashion" maksātnespējas procesu. Beļickis tiesai norādīja, ka pārstāv uzņēmumu SIA "Uzņēmējdarbības konsultāciju un attīstības fonds", kas palīdz uzņēmējiem ar dažāda veida biznesa konsultācijām. Viņš piebilda, ka ar Lankertu personīgi bijis pazīstams jau agrāk.

Beļickis liecināja, ka viņam bijusi tikšanās Saulīša maksātnespējas administratora birojā, kas atradās Antonijas ielā 7. Liecinieks norādīja, ka šajā tikšanās reizē piedalījās arī Durevskis. Beļickis skaidroja, ka tikšanās mērķis bija noskaidrot administratora nostāju jautājumā par izlīguma iespēju, kurā "Junior Fashion" nomaksā kreditoru parādus, taču saņēmis negatīvu atbildi. Beļickis norādīja, ka uzņēmuma lielākais kreditors bijis Valsts ieņēmumu dienests (VID), kam uzņēmums bijis parādā apmēram 50 000 eiro.

Beļickis liecināja, ka viņam iepriekš bijis zināms, ka "uzņēmumiem, kas nonāk Antonijas ielā 7, klājas skarbi".

Liecinieks atminējās, ka 2017. gada maijā pie viņa vērsās Lankerts, kurš lūdzis nodot Durevskim naudu, jo Durevskis esot sacījis, lai "nododot naudu ar savu Jāni", taču Beļickis par šādu vienošanos neesot bijis informēts un norādījis, ka "Latvijā ir daudz Jāņu".

Šodienas tiesas sēdē tiesa arī atstāja negrozītu Durevskim piemēroto drošības līdzekli - drošības naudu 25 000 eiro apmērā.

Nākamā tiesas sēdē paredzēta 4. decembrī, kad tiks uzklausīti četri liecinieki. Pēc tam lietas skatīšana turpināsies 12.decembrī.

Jau ziņots, ka Saulītis darbojies kā administrators kopš 2013. gada, taču 2017. gada 20. jūnijā viņa sertifikāta darbība izbeigta.

Savā karjerā Saulītis ir strādājis kā jurists bankās "Swedbank", "Nordea" un līdz 2017. gada septembra sākumam strādāja "Baltic International Bank" kā juridiskā departamenta vadītājs, liecina viņa sociālā tīklā "Linkedin" atrodamā informācija.

Savukārt Durevski Valsts policija apcietināja laikā, kad policija citā kriminālprocesā aizturēja arī divus citus tā brīža maksātnespējas administratorus Māri Sprūdu un Ilmāru Krūmu. Pēc vairāku mēnešu pavadīšanas apcietinājumā tiesa nolēma Durevski atbrīvot pret 25 000 eiro drošības naudu.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams