Kokneses novadā konfiscētais kokaīns

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Valsts policijas (VP) starptautiskās sadarbības rezultātā izņemtās kokaīna kravas vērtība vairumtirdzniecībā varētu būt 65 miljoni eiro.

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis pirmdien rīkotajā preses konferencē skaidroja, ka narkotisko vielu apkarošana nav konkrētas valsts problēma, tā ir visas pasaules problēma. Tiek ieguldīti milzīgi līdzekļi, lai narkotisko vielu izplatīšana tiktu apkarota.

Arī  viena no Valsts policijas prioritātēm ir narkotisko vielu apkarošana. 

Ķuzis arī norādīja, ka aizturēšanas operācija noslēdzās veiksmīgi, pateicoties tam, ka Valsts policija ir ciešs sadarbības partneris jebkurai valstij, kura godprātīgi cīnās ar narkotisko vielu izplatīšanu. 

“Tas apjoms, kas izņemts, Latvijā ir unikāls un kaut kas nebijis. Tāpat šī krava nav paredzēta Latvijas iedzīvotājiem un skaidrs, ka kravai ir starptautisks mērķis,” akcentēja Ķuzis. 

22

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins savukārt uzsvēra, ka 8.janvārī, sadarbojoties ar ASV, notika starptautiskās operācijas noslēguma fāze –

Kokneses novadā tika atklātas 42 kartona kastes, kurās bija briketes, iespējams, ar kokaīnu, vēl tiks veiktas ekspertīzes.

22

Minētajās kastēs atradās briketes ar dažādiem logo, “TNT”, “BADBOYS”, briketes ar delfīna attēlu un citiem logo.

Pašlaik izpētītajās briketēs atrodas kokaīns, 80% tīrs, kas skaitās augstas kvalitātes.

22

Policija aizturēja piecus Latvijas pavalstniekus, trim no viņiem kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums. Pārējiem diviem aizturētajiem piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts līdzeklis. 

22

Viena no personām iepriekš bija tiesāta.

“Nenoliedzami, ka šī krava nav domāta Latvijas tirgum. Latvija, Baltijas valstis bieži tiek izmantotas tranzīta nolūkos, lai tālāk aizliegtās vielās nogādātu Skandināvijas valstīs, vai uz austrumiem,” teica Grišins.

Pašlaik pieejamā informācija liecina, ka kokaīns nācis no Ekvadoras, visticamāk, izmantojot kuģi. 

22

Kravas vērtība tiek lēsta 65 miljonu eiro apmērā. Mazumtirdzniecībā skaitlis ir 3 vai 4 reizes lielāks. Piemēram, Latvijā viens grams kokaīna (ar mazāku tīrību) melnajā tirgū maksā no 70 līdz 120 eiro gramā.

22

Grišins norādīja, ka likumsargiem vēl gaidāms pamatīgs darbs – nepieciešams izpētīt katru briketi un veikt citas darbības. 

Ne gluži viss atbilst patiesībai, ko sniedz Ekvadoras policija, piemēram, lomu sadalījums neatbilst izskanējušajai informācijai, pauda Grišins.

Pašlaik izmeklētāji skaidro, vai “šī operācija” bija vienreizēja, teica Grišins, atbildot uz jautājumu, vai nav aizdomas, ka aizturētie ar šo rūpalu varētu nodarboties jau ilgāku laiku. 

Komentējot aizturēšanu, Grišins norādīja, ka izmeklēšana neesot bijusi gadiem ilga un bija jārīkojas operatīvi. Aizturētās personas pie atbildības tiks sauktas Latvijā. 

Jau ziņots, ka Valsts policija (VP) starptautiskās sadarbības rezultātā izņēmusi divas tonnas kokaīna, kas ir līdz šim lielākā kokaīna krava Latvijā. Sīkāku informāciju preses konferencē sniedza VP priekšnieks Ints Ķuzis un VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Ekvadoras mediji vēsta, ka valsts policija trešdien, 9.janvārī, konfiscējusi ap trim tonnām kokaīna un saistībā ar narkotiku kontrabandu aizturējusi sešus cilvēkus.

Kopumā esot veiktas divas operācijas - 30.decembrī Ekvadorā un 8.janvārī kādā saimniecībā Latvijā. Otrajā operācijā esot bijusi iesaistīta arī ASV Narkotiku apkarošanas administrācija (DEA).

Kā norāda medijs "El Comercio", pirmajā operācijā aizturēts Ekvadoras pilsonis, savukārt pārējie pieci esot latvieši, pie kuriem atrasti 2199 kokaīna "ķieģeļi". Narkotikas viņi esot slēpuši no Ekvadoras importētu banānu kastēs.

Pagājušā gada oktobrī VP aģentūrai LETA skaidroja, ka kokaīns nav populārs Latvijas nelegālajā narkotiku tirgū. Pērn līdz pagājušā gada oktobrim kopumā bija izņemti četri kilogrami šīs apreibinošās vielas.

Foto: Policija informē par līdz šim lielāko kokaīna kravu Latvijā

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Toreiz policijā skaidroja, ka atsevišķos gadījumos kokaīns caur Latvijas teritoriju kontrabandas ceļā tiek pārvietots uz citām valstīm. Piemēram, 2017.gadā izņemti aptuveni divi kilogrami vielas, bet 2018.gada pirmajā pusgadā - aptuveni četri kilogrami, no kuriem aptuveni trīs kilogrami - vienā kriminālprocesā.

Nelegālajā apritē esošā kokaīna kvalitāte ir dažāda, situācija ir specifiska katrā konkrētajā gadījumā. Dažreiz kokaīnam tiek piejauktas arī citas neapreibinošās vielas, skaidroja likumsargi.

Kokaīns tiek transportēts pamatā no Dienvidamerikas valstīm, izmantojot Eiropas Savienības (ES) valstis, tajā skaitā Latviju, kā tranzītvalsti.

Policijā iepriekš atzina, ka kokaīns ir dārga narkotika, un to pārsvarā nevar atļauties iegādāties plašs lietotāju loks. Lai nepopularizētu narkotikas, policijā toreiz gan neatklāja, cik melnajā tirgū patlaban maksā grams kokaīna. Iepriekš gan aģentūra LETA noskaidroja, ka kokaīns patērētājam izmaksā 90 līdz 150 eiro par gramu.

Attiecīgi nesen policijas izņemtā kokaīna "mazumtirdzniecības" vērtība varētu būt no 180 līdz 300 miljoniem eiro.

22

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka pēdējos deviņos gados Latvijas likumsargi bija uzgājuši vairākas liela apmēra narkotiku kravas.

2016.gada aprīlī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonas kādā noliktavā Rīgā atklāja fasētas kokogles, kuras pēc uzrādītājiem pavaddokumentiem bija ievestas no Paragvajas. VID darbinieki nodeva ekspertīzei 885 kokogļu iepakojumus, kuros saskaņā ar Muitas laboratorijas atzinumu atradās pelēkbrūna, zaļgana un bezkrāsaina masa ar kopēju svaru 43,32 kilogrami, no tiem 31,19 kilogrami kokaīna.

Šajā lietā apsūdzēti divi Latvijas pilsoņi un lieta patlaban tiek iztiesāta pirmās instances tiesā.

2015.gada pavasarī VID un Muitas policijas pārvaldes vadība paziņoja, ka vienā no Latvijas vēsturē lielākajiem narkotiku kontrabandas aizturēšanas gadījumiem izņemti 1115 kilogrami hašiša aptuveni 8-12 miljonu eiro vērtībā. Narkotikas bija atklātas citrusaugu kravā no Spānijas kādā noliktavā Rīgas rajonā.

2010.gada 16.aprīlī konteinerā uz kāda kuģa Rīgas ostā tika atklāti 202,5 kilogrami kokaīna, kura tirgus vērtība mazumtirdzniecībā varēja būt aptuveni 20 miljoni eiro. Policijai jau pēc dažām dienām aizdomās par šo noziegumu izdevās aizturēt divus vīriešus. Par šo noziegumu abiem vīriešiem tika piespriesti cietumsodi.

Lielas kokaīna kravas izdevies aizturēt arī Latvijas kaimiņvalstu likumsargiem. Tā 2017.gada vasarā Klaipēdas ostā muitnieki kravā no Ekvadoras atraduši apmēram 600 kilogramus kokaīna, ko bijis paredzēts nogādāt Krievijā. Narkotikas atrastas iekārtās, kas ar kuģi atvestas no Ekvadoras.

Atrasto narkotiku vērtība ir apmēram 49 miljoni eiro.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO