Austrālijas premjerministrs Skots Morisons trešdien nosodīja Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana "neapdomīgos" un "ļoti aizvainojošos" izteikumus pēc apšaudēm Jaunzēlandes pilsētas Kraistčērčas mošejās, un brīdināja, ka viņš apsvērs "visus variantus" attiecību pārskatīšanai. Erdogans vēlēšanu kampaņas laikā arī demonstrēja terorista uzņemto slaktiņa video.

Erdogans, piedaloties pašvaldību vēlēšanu kampaņā, interpretēja teroraktus Kraistčērčā kā daļu no uzbrukuma Turcijai un islāmam.

Viņš brīdināja, ka pret musulmaņiem noskaņotie austrālieši atgriezīsies dzimtenē zārkos tāpat kā viņu vectēvi, ja viņi apmeklēs Turciju, un atsaucās uz Pirmā pasaules kara laikā 1915.gadā notikušo Galipoli kauju, kurā krita vairāk nekā 8000 Austrālijas karavīru.

"Turcijas prezidents Erdogans ir izteicis piezīmes, kuras es uzskatu par ļoti aizvainojošām austrāliešiem un par ļoti neapdomīgām šajā ļoti jutīgajā vidē," sacīja Morisons pēc tam, kad viņš bija izsaucis Turcijas vēstnieku un noraidījis tā "taisnošanos".

"Es gaidu un esmu lūdzis, lai šie komentāri tiktu izskaidroti un atsaukti," sacīja Morisons, kuram tuvākajās nedēļās ir gaidāmas jaunas vēlēšanas.

Viņš raksturoja Turcijas apgalvojumus par Austrālijas un Jaunzēlandes reakciju uz apšaudēm Kraistčērčā kā "nekrietnus".

Morisons sacīja, ka austrāliešiem ceļojumos uz Turciju ir jābūt saprātīgiem, un brīdināja, ka tiek pārskatīti ieteikumi ceļotājiem uz Turciju.

"Es pirms tālākas rīcības nogaidīšu, lai redzētu, kāda ir Turcijas valdības atbilde, bet es varu jums pateikt, ka tiek apsvērti visi varianti," teica Morisons.

Morisons arī apsūdzēja Erdoganu, ka viņš nodevis mūsdienu Turcijas valsts tēva Mustafas Kemala Ataturka solījumu veidot mieru starp abām valstīm.

Galipoli kaujas memoriālā ir lasāmi Ataturka vārdi: "Nav nekādas atšķirības starp Džonijiem un Mehmetiem (..) pēc savas dzīvības zaudēšanas šajā zemē viņi ir kļuvuši arī par mūsu dēliem."

"Ataturks centās pārveidot savu valsti par mūsdienīgu nāciju, iekļaujošu nāciju, un es domāju, ka šie [Erdogana] komentāri nesaskan ar šo garu," sacīja Morisons.

Erdogans ir izpelnījies arī asus Jaunzēlandes pārmetumus par saviem izteikumiem un Kraistčērčas šāvēja uzņemtā video izmantošanu savā vēlēšanu kampaņā.

Jaunzēlandes vicepremjers Vinstons Pīterss pirmdien sacīja, ka šāda slaktiņa politizēšana "pakļauj briesmām Jaunzēlandes tautas un mūsu cilvēku ārzemēs nākotni un drošību, un tā ir pavisam netaisnīga".

Terorists daļu uzbrukuma tiešraidē demonstrēja sociālajā tīklā "Facebook", un pēc tam videoieraksts turpināja cirkulēt internetā.

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams