Tālajā 1987. gadā Ziemeļkorejas galvaspilsētā Phenjanā sākās šai valstij neatbilstošas celtnes būvniecība - komunistiskajā valstī pārsvarā dominē vienkāršotas blokmājas un viesnīca līdz tam mirklim bija kas jauns un ultramoderns vietējiem iedzīvotājiem. Lai gan sākotnējie plāni bija ārkārtīgi grandiozi, tomēr tie izvērsās par farsu un arhitektu izgāšanos. 

Viesnīcas celtniecība tika ieplānota 1987. gadā - tai deva Phenjanas seno nosaukumu "Rugon", kas korejiešu valodā nozīmē "vītolu galvaspilsēta". Bija plānots uzcelt viesnīcu 330 metru augstumā un ierīkot tajā 3000 istabiņu, piecus smalkus restorānus ar fascinējošu panorāmu uz pilsētu. Tika prognozēts, ka viesnīca durvis vērs divus gadus pēc būvniecības sākšanas, taču šie plāni izgāzās. 

"Rugon" viesnīca būvniecības laikā / Foto: Reuters/ScanPix

Iespaidīgā viesnīca savas aprises ieguva 1992. gadā, kad tika pabeigts tās korpuss, taču  pēkšņi būvdarbi aprāvās. Baisais viesnīcas skelets bez logiem stāvēja 16 gadus, tādējādi iegūstot nosaukumu "nolemtības viesnīca".

Pat mūsdienās Rugonas viesnīca ir pasaulē augstākā neapdzīvotā būve.

Šobrīd gan viesnīca ir ieguvusi kaut mazliet pieņemamākas aprises - 2008. gadā tā ir tikusi pie logiem un pat LED fasādes lampām. Pēc 16 gadus ilgas pauzes korejieši atsāka ēkas būvi, jo kāds Ēģiptes uzņēmums piedāvāja šajā valstī ieviest 3G internetu un telekomunikācijas. Ēģiptieši ielika stiklus, un jau 2012. gadā viesnīca izskatījās glītāka. 2012. gadā vācu viesnīcu franšīze "Kempinski" pat minēja, ka grasās atvērt Phenjanas filiāli, taču šie plāni ātri vien izčākstēja.

Foto: AP/Scanpix

Iemesls, kādēļ Ziemeļkorejas valdība nolēma sākt grandiozas viesnīcas būvniecību, bija Vasaras olimpiskās spēles Dienvidkorejā, Seulā 1988. gadā, turklāt tajā pašā gadā Singapūrā tapa Dienvidkorejas arhitektu projektētais "The Westin Stamford" - augstākā viesnīca pasaulē. Kā prettriecienu Dienvidkorejai, ziemeļu brāļi noorganizēja tikpat lielu sporta pasākumu - 1989. gada Pasaules jaunatnes un skolu festivālu, kas bija sociālistu versija par Olimpiskajām spēlēm.

Tomēr dažādu tehnisku iemeslu dēļ viesnīcu nebija iespējams pabeigt laikā, turklāt valdība jau bija iztērējusi miljardus jauna stadiona būvniecībai, ceļu paplašināšanai, pasākuma organizēšanai un lidostas piebūvei.

Šis pasākums un  Padomju Savienības tā brīža nestabilā politika pielika punktu Ziemeļkorejas ekonomikai - valstī sākās ekonomiskā krīze, un viesnīcas celšana vairs nebija aktuāla. 

Foto: AP/Scanpix

Viesnīcai ir trīs spārni, katrs no tiem 75 grādu slīpumā, tādējādi veidojot piramīdas formas konstrukciju. Pēdējie 15 viesnīcas stāvi ir paredzēti restorānu vajadzībām un skatu laukumiem.

Piramīdas forma ir izvēlēta nevis estētisku iemeslu dēļ, bet gan lietoto izejmateriālu dēļ.

Atšķirībā no citiem debesskrāpjiem Phenjanas viesnīca ir celta no dzelzsbetona, nevis tērauda: lai šādas konstrukcijas ēka būtu droša, tās augšējiem stāviem pakāpeniski jākļūst vieglākiem, tā britu medijam CNN skaidro Singapūras arhitekts Kalvins Čua. "Viņiem nebija tā laika moderno būvmateriālu, tāpēc visu viesnīcu cēla no betona. Ja ēka būtu taisnstūra formas, tā varētu būt nedroša," atklāj arhitekts.

"Ja palūkojamies uz vēsturi, kopš Korejas kara visas Ziemeļkorejas ēkas ir celtas no betona - šo tehnoloģiju viņi iemācījās no Padomju Savienības.

Arī bijušajās PSRS republikās visas augstākās ēkas ir celtas no betona."

Viesnīcas "Rugon" vestibils / Foto: AFP/SCANPIX

Kā atklāj arhitekts, ziemeļkorejiešu viesnīca ir celta tā, lai tā vizuāli atgādinātu kalnu, nevis piramīdu, jo tieši kalniem ir nozīmīga loma šīs valsts tradīcijās, folklorā un kultūrā. Kad un vai viesnīca tiks atvērta, šobrīd ir grūti prognozēt, taču, kā min Āzijas arhitekti, LED lampas un oficiālas viesnīcas fotogrāfijas no pašas Ziemeļkorejas valdības raisa cerību, ka šeit tiks atsākta būvniecība. 

FOTO: Ziemeļkorejas arhitektūra

Lasīt un pievienot komentāru
JAUNĀKIE FOTO
Saturs drīz būs pieejams