FOTO: EPA/Scanpix

Desmitiem tūkstošiem skolēnu Austrālijā piektdien pameta savas klašu telpas un izgāja ielās, lai sāktu vispasaules streiku, pieprasot pasaules līderiem, kas pulcējušies uz Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Klimata samitu, pieņemt tūlītējus pasākumus vides katastrofas novēršanai. Prognozēts, ka klimata streiks, kam dienas laikā pievienosies arī vides aizstāvji citās pasaules daļās, varētu būt līdz šim lielākais.

Sidnejas policija ziņo, ka demonstrācijā Domēna parkā pulcējušies 50 000 cilvēku. Tomēr parkā un tā apkaimē var sapulcēties 100 000 cilvēku, un piektdien apkaime bija ļaužu pilna. Bez skolēniem tur bija pulcējušies arī vecāki, citi pieaugušie, arodbiedrību aktīvisti un biroju darbinieki, kas pieprasīja aktīvāku politiķu cīņu pret klimata pārmaiņām.

Daudzi skolēni ignorēja direktoru aizliegumu iziet no skolas teritorijas mācību iestādes formas tērpā. Daži uz demonstrāciju bija ieradušies ar vecākiem, bet daudzi - vienaudžu pulciņos.

FOTO: Reuters/ScanPix

Kāda 16 gadus veca skolniece no Sidnejas ziņu aģentūrai DPA sacīja, ka nav jēgas pakļauties skolas prasībām, kad pasaule brūk kopā.

"Mūsu Zeme tiek iznīcināta, un viņi liek mums palikt skolā, saņemt labas atzīmes, bet kāda tam jēga, ja mūsu nākotne tiek iznīcināta," viņa teica.

Cita skolniece gan atzina, ka viņas skolas vadība mudināja bērnus piedalīties demonstrācijā kopā ar vecākiem, bet tiem, kas to nevar, tiks rīkota sava protesta akcijas skolas pagalmā.

15 gadus vecas dvīnes turēja rokās plakātu ar uzrakstu "Nav tādas planētas B". "Ūdens līmenis ceļas, temperatūras paaugstinās, sausuma periodi ir ilgāki un spēcīgāki, mums ir jārīkojas tagad, pirms nav par vēlu," norādīja viena no dvīnēm.

"Beidziet noliegt, ka zeme mirst," ar roku rakstīts uz viena no plakātiem, kuru turēja kāds cits skolēns Sidnejā. "Mēs to nesākām, bet mēs mēģinām pret to cīnīties," lasāms uz cita plakāta.

75

Kāds dinozaura kostīmā ģērbies skolēns rokās turēja plakātu "Arī mēs domājām, ka mums ir laiks!".

Ieraksti sociālās saziņas vietnēs liecina, ka skolēni ielās izgājuši visā Austrālijā, gan štatu galvaspilsētās, gan nomaļās pilsētiņās.

Nacionālās raidsabiedrības ABC aplēses liecina, ka Hobārtā demonstrācijā piedalās 22 tūkstoši cilvēku, bet nomaļajā Alisspringsā pilsētas centrā pulcējušies 500 skolēni.

Streiku nosodīja Austrālijas izglītības ministrs Dens Tehans, sakot, ka "politikai nav vietas klasē". Viņš globālo streiku kustību sasaistīja ar vājajiem pārbaudes darbu rezultātiem visā valstī.

Austrālijā vairāk nekā 2500 uzņēmumu ir reģistrējuši savu atbalstu streika mājaslapā. Daudzi ir teikuši darbiniekiem, ka viņi drīkst darba laikā piedalīties demonstrācijā. Sidnejā protesta akcijā pieaugušo varētu būt pat vairāk nekā bērnu.

Oficiālajā Austrālijas klimata streika mājaslapā minētās prasības ietver to, lai netiktu īstenoti jauni akmeņogļu un gāzes projekti, kā arī līdz 2030.gadam enerģija valstī pilnībā tiktu nodrošināta no atjaunojamiem resursiem.

16 gadus vecās zviedru klimata aktīvistes Grētas Tūnbergas iedvesmoti protesti piektdien gaidāmi apmēram 150 pasaules valstīs, tostarp arī Rīgā pēcpusdienā plānots gājiens. Skolēnu un citu aktīvistu mērķis no visas pasaules ir vienoti runāt par klimata pārmaiņu ietekmi uz mūsu planētu.

75

Streika kulminācija gaidāma Ņujorkā, kur Tūnberga vadīs gājienu pilsētā, kurā atrodas ANO galvenais birojs.

ANO samitā pasaules līderi runās par stratēģijām klimata pārmaiņu mīkstināšanai, piemēram, pāreju no fosilā kurināmā uz atjaunojamiem enerģijas avotiem.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO