Pēc nonākšanas brīvībā Bagdadi uzticēja Etavi tādus uzdevumus kā reliģisko norādījumu došana un "Islāma valsts" komandieru izraudzīšanās. 2017.gadā, kad "Islāma valsts" lielā mērā bija sakauta, Etavi ar savu sīriešu sievu aizbēga uz Sīriju.
Nākamais pagrieziena punkts bija šogad, kad kopīgā ASV, Turcijas un Irākas izlūkdienestu operācijā tika notverti vairāki augsta ranga "Islāma valsts" līderi. To vidū bija četri irākieši un viens sīrietis.
"Viņi mums pastāstīja par visām vietām, kur Sīrijā tiekas ar Bagdadi. Mēs nolēmām koordinēties ar CIP, lai šajos reģionos izvietotu vairāk aģentu," norāda viena no Irākas amatpersonām. "2019.gada vidū mēs identificējām Idlibu kā vietu, kur Bagdadi pārvietojās no ciema uz ciemu kopā ar savu ģimeni un trīs tuvākajiem līdzskrējējiem."
Informanti Sīrijā pamanīja Idlibas tirgū irākiešu vīrieti, kuru uzskatīja par Bagdadi. Tomēr tas izrādījās Etavi. Sekojot viņa gaitām, izlūki uzzināja, kur slēpjas Bagdadi.
"Mēs nodevām informāciju CIP, kas pēdējos piecus mēnešus ar satelītiem un droniem uzraudzīja šo vietu," atklāj Irākas amatpersona.
Nedēļas nogalē Bagdadi pirmoreiz pameta līdzšinējo atrašanās vietu un mikroautobusā ar ģimeni devās uz tuvējo ciemu. "Tur aizritēja pēdējie viņa dzīves brīži," žurnālistiem sacīja amatpersona.
Foto: Vieta, kur tika nogalināts "Islāma valsts" līderis Abu Bakrs al Bagdadi.
Bagdadi slēpās ne vien no ārvalstu izlūkdienestiem, bet arī no vietējiem ienaidniekiem Sīrijā.
Džihādistu grupējums "Hayat Tahrir al-Sham", kas agrāk bija pazīstams kā "Al-Nusra fronte", uzsāka savu Bagdadi meklēšanas operāciju, kad uzzināja, ka "Islāma valsts" līderis ir Idlibā, norāda viens no Idlibas grupējuma komandieriem.
"Al-Nusra fronte" un "Islāma valsts" bija sāncenši, kuri Sīrijas karā izcīnījuši daudzas asiņainas kaujas viens pret otru.
Idlibas džihādistu komandieris norāda, ka grupējums nesen notvēra citu Bagdadi līdzskrējēju Abu Suleimanual Halidi, kurš sēdēja blakus Bagdadi viņa pēdējā video paziņojumā.
Halidi notveršana esot bijusi "atslēga" Bagdadi meklējumos, uzsver komandieris.
Vietējie grupējumam "Hayat Tahrir al-Sham" piedēvē kontaktus ar Turcijas bruņotajiem spēkiem Sīrijas ziemeļrietumos. Komandiera izteikumi liek domāt, ka džihādisti savus atklājumus varētu būt nodevuši izlūkdienestiem.
Iespējams, ka Bagdadi domāja, ka slēpšanās Idlibā ir labākā iespēja, kā izvairīties no notveršanas, kad "Islāma valsts" gandrīz pilnībā padzīta no Irākas un Sīrijas. Viņš būtu varējis izmantot to, ka kaujinieku grupu kontrolētajos robežpunktos reti tiek pārbaudīti transporta līdzekļi.
Tiek uzskatīts, ka Bagdadi Idlibā pavadīja apmēram sešus mēnešus. Lai arī viņa galvenais mērķis bija slēpties, "Islāma valsts" līdera klātbūtne vienalga tika uzskatīta par bīstamu, jo reģionā saglabājušās vairākas neaktīvas teroristu šūniņas, uzsver džihādistu grupējuma komandieris.
"Hayat Tahrir al-Sham" kaujinieki pirms apmēram diviem mēnešiem veica operāciju Sarmīnā, jo bija saņēmuši informāciju, ka tur varētu slēpties Bagdadi. Tomēr toreiz viņu neatrada.