FOTO: Ints Kalnins / Reuters

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis otrdien ieradies Tallinā, kur viņu uzņēmusi Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida. Viņa Zelenskim arī pasniegusi neparastu dāvanu - velosipēdu, ziņo "Postimees".

FOTO: AP/Scanpix

Turklāt šķiet, Kaljulaida atkal izvēlējusies paust politisku vēstījumu ar savas kleitas palīdzību.

Kaljulaida nereti pauž attieksmi ar apģērba palīdzību. Sagaidot Zelenski, viņa bija ģērbusies kleitā Ukrainas karoga dzeltenajā krāsā. Iespējams, tā viņa izrādīja atbalstu valstij, kas ierauta ASV prezidenta Donalda Trampa impīčmenta skandālā un strīdīgi vērtētā veidā mēģina pielikt punktu konfliktam Austrumukrainā

FOTO: Ints Kalnins / Reuters

Trešdien Zelenskis uzturēsies vizītē Lietuvā. Latvija bija pirmā Baltijas valsts. Zelenskis Rīgā viesojās jau 16.oktobrī.

Kaljulaida savu tērpu nereti pieskaņo pasākumam vai saviem viesiem, bet citreiz ar to pauž kādu politisku vēstījumu. Piemēram, aprīlī viņa toreizējo Latvijas prezidentu Raimondu Vējoni sagaidīja Latvijas karoga krāsās ieturētā tērpā.

Savukārt septembrī Kaljulaida teica runu ANO Ģenerālajā Asamblejā, tērpusies klimata pārmaiņu tematikai veltītā kleitā.

Kaljulaida, tiekoties ar Zelenski, pauž atbalstu reformām Ukrainā

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, otrdien Tallinā tiekoties ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, viņam apliecināja Igaunijas atbalstu Ukrainas reformu plāniem, kuru mērķis ir paaugstināt Ukrainas iedzīvotāju dzīves līmeni un uzlabot biznesa klimatu valstī.

Kaljulaida uzsvēra, ka "Igaunijas tautai ļoti rūp Ukrainas labklājība".

"Mēs turpinām atbalstīt Ukrainas attīstību un esam gatavi sniegt savu ieguldījumu, ja varam palīdzēt. Daži piemēri ir tādās jomās kā pilsoniskā sabiedrība, vietējās pašvaldības, e-pārvalde, e-veselība un aizsardzība, kurās palīdzīgu roku snieguši Igaunijas Austrumu partnerības centrs, E-pārvaldes akadēmija, "Praxis" un "Mondo", Kaljulaidas teikto citē Igaunijas prezidentes preses dienests. 

Kaljulaida uzsvēra, ka Igaunija turpina stingri atbalstīt Ukrainas teritoriālo vienotību.

"Esmu pati bijusi frontes līnijā Austrumukrainā. Esmu stāvējusi pie nožogojuma, kura vienā pusē ir Ukraina un arī otrā pusē ir Ukraina. Tā ir tā pati valsts, bet tik ļoti atšķirīgā situācijā. Ir svarīgi virzīties uz politisku risinājumu. Vienlaikus starptautiskā sabiedrība ne brīdi nedrīkst aizmirst, ka tas nav konflikts starp divām valstīm, kuras abas tajā vainojamas. Tā ir Ukrainas teritorijas daļēja aneksija un agresija. Mēs arī turpinām aicināt starptautisko sabiedrību turpināt spert soļus Ukrainas suverenitātes un teritoriālās vienotības atbalstam,"  sacīja Igaunijas prezidente.

Abi prezidenti arī pārrunāja ekonomikas jautājumus.

"Mūsu uzņēmējiem ir interese un vēlēšanās investēt Ukrainā. Ukrainas tirgus ir liels un mēroga ziņā neaptverams. Vienlaikus mēs esam savstarpēji tuvi vēstures un kultūras ziņā. Ukrainai ir potenciāls kļūt par visa reģiona ekonomikas dzinējspēku, bet tā priekšnoteikums ir, lai investoriem  tiktu garantēts, ka viņu investīcijas ir aizsargātas. Zinu, ka Ukrainas iestādes sper soļus šajā virzienā,  bet šo pārliecību starptautiskajai biznesa kopienai var sniegt, pirmām kārtām risinot konkrētus gadījumus," norādīja Kaljulaida.

Abi prezidenti parakstīja kopīgu politisko deklarāciju, kurā apliecināti Ukrainas eiroatlantiskie centieni.

"Igaunija arī turpina atbalstīt Ukrainas centienus virzībā uz Eiropas Savienību un NATO. Jā, tas prasa laiku, taču abām starptautiskajām organizācijām jābūt atvērtām Ukrainai," sacīja Igaunijas prezidente.

Preses konferencē pēc tikšanās Zelenskis pauda cerību, ka Igaunija, kas 1.janvārī  uz diviem gadiem kļūs par ANO Drošības padomes nepastāvīgo dalībvalsti, atbalstīs Ukrainu šajā institūcijā.

"Apsveicu Igauniju ar ievēlēšanu par ANO Drošības padomes nepastāvīgo dalībvalsti. Esmu pārliecināts, ka Igaunija [Drošības padomē] spēcīgi atbalstīs Ukrainas centienus atjaunot savu teritoriālo vienotību," sacīja Ukrainas prezidents. 

Viņš arī teica, ka Ukrainu interesētu iespēja pievienoties "Trīs jūru iniciatīvai", kuras nākamai samits notiks Tallinā 2020.gadā. Šī iniciatīva apvieno 12 Eiropas Savienības dalībvalstis, kas atrodas starp Baltijas, Adrijas un Melno jūru - Austriju, Bulgāriju, Čehiju, Horvātiju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Poliju, Rumāniju, Slovākiju, Slovēniju un Ungāriju, kā arī Vāciju un ASV kā partnervalstis. "Trīs jūru iniciatīvas" mērķis ir veicināt ES ziemeļu un dienvidu dialogu un ekonomisko sadarbību, lai attīstītu enerģētikas, transporta un digitālās ekonomikas infrastruktūru, tādējādi veicinot integrācijas procesus ES. 

Jau ziņots, ka Zelenskis otrdien uzturas vizītē Igaunijā. Vizītes laikā viņš tikās arī ar Igaunijas parlamenta spīkeru Hennu Pelluāsu un premjerministru Jiri Ratasu.

Ukrainas prezidents arī tikās ar Igaunijas Aizsardzības spēku komandieri ģenerālmajoru Martinu Heremu, kā arī  apmeklēja Aizsardzības spēku lauka hospitāli, kura izvietošanu iespējams veikt stundas laikā.

Zelenskis ieradās valsts elektroniskās pārvaldības centrā, nolika vainagu pie pieminekļa Igaunijas brīvības cīņu dalībniekiem, tikās ar ukraiņu kopienas Igaunijā pārstāvjiem.

 Vakarā teātrī "Estonia" Kaljulaida  rīkos vakariņas par godu Ukrainas prezidentam.

Ukrainas prezidentu vizītē pavada viņa sieva Oksana Zelenska, vicepremjers digitalizācijas jautājumos Mihailo Fjodorovs, ārlietu ministrs Vadims Pristaiko, aizsardzības ministrs Andrijs Zahorodņuks, infrastruktūras ministrs Vladislavs Kriklijs un ekonomikas, tirdzniecības un lauksaimniecības ministrs Timofijs Milovanovs. 

Trešdien Zelenskis uzturēsies vizītē Lietuvā.

Jau ziņots, ka 16.oktobrī Zelenskis bija ieradies vizītē Latvijā.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO