FOTO: publicitātes

20. gadsimta sākumā Eiropā parādījās pirmie žurnāli un laikraksti, kas bija veltīti galvenokārt privātiem sludinājumiem par iepazīšanos "precību un citos nopietnos nolūkos". Arī Latvija, tolaik Krievijas impērijas sastāvdaļa, nebija izņēmums. Ielūkosimies, ko cilvēki tolaik meklēja kā savu otro pusīti!

1910. gadā Rīgā iznāca žurnāla "Precību Vēstnesis" 1. numurs, iezīmējot jaunu lappusi latviešu preses vēsturē. Vēlāk parādījās citi līdzīgi izklaidējoša satura izdevumi. Tajos līdz ar romantiskiem, asprātīgiem un lietišķiem sludinājumiem tika publicēti arī mīlestības tematikai veltīti raksti, padomi, stāsti un dzejoļi.

Ja pirms Pirmā pasaules kara iepazīšanās ar preses starpniecību tika uztverta kā novitāte, tad 20. gadsimta 20. gados tā kļuva par ierastu lietu.

Šajā desmitgadē laikrakstu lappusēs sastopami visu sabiedrības pārstāvju publicētie teksti: sākot ar tirgotājiem un ierēdņiem, un beidzot ar kara invalīdiem un atraitnēm.

Tādējādi iepazīšanās sludinājumi kļuva ne tikai par vienu no pirmajiem pašprezentācijas līdzekļiem, bet arī par unikālu vēsturisko liecību, kas ļauj iegūt priekšstatu par tā laika sabiedrību.

Šos unikālos sludinājumus tu vari skatīt arī pašas acīm - Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 3. stāva ātrija galerijā. "Amora pasts" iepazīstina ar daudzveidīgiem 20. gadsimta 1. pusē izdotiem mīlai un laulībām veltītiem izdevumiem – "Amora Pasts", "Precību Avīze", "Mīla, Laulība un Flirts", un citiem laikrakstiem un žurnāliem no bibliotēkas krājuma. Krājuma izlase aplūkojama līdz 2020. gada 8. augustam.

Ieeja bez maksas.

Galerija: Izstāde “Amora pasts” LNB

Galerija: Amora Pasts 

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO