FOTO: Reuters/ScanPix

Polijā globālās pandēmijas laikā apsver vēl stingrāku abortu un dzimumizglītības ierobežošanu. Lai arī Covid-19 dēļ noteiktie ierobežojumi liedz lielas pulcēšanās, protesti tik un tā notiek virtuāli vai ievērojot divu metru distanci no citiem cilvēkiem, ziņo raidorganizācija BBC.

Polijas parlamentā iesniegts likumprojekts par gandrīz pilnīgu abortu aizliegumu.

Polijā jau tagad ir vieni no striktākajiem abortu likumiem Eiropā. Abortu atļauts veikt vienīgi izvarošanas un incesta gadījumos, ja grūtniecība apdraud mātes dzīvību vai ja auglim ir nopietnas pataloģijas.

Parlamentā iesniegtais likumprojekts aizliegtu veikt abortu, ja auglim konstatētas nelabojamas patoloģijas. Patlaban šī iemesla dēļ tiek veikti apmēram 98% no visiem likumīgajiem abortiem Polijā.

Apspriešanai parlamentā nodots vēl viens likumprojekts, kas kriminalizē "seksa propagandēšanu nepilngadīgajiem". Sieviešu tiesību aizstāvju grupas norāda - ja šāds tiktu pieņemts, tas faktiski aizliegtu dzimumizglītošanu skolās. Likumprojektā indivīdiem, kas "iedrošina" 18 gadu vecumu nesasniegušus pusaudžus nodarboties ar seksu, paredzēta iespēja piespriest cietumsodu līdz trim gadiem.

Aktīvisti uzskata, ka Polijas konservatīvie politiķi varētu savā labā izmantot apstākli, ka Covid-19 izplatības ierobežošanai noteikto pasākumu dēļ nedrīkst rīkot lielus protestus. 

Lai arī daudzu cilvēku pulcēšanās vienkopus pašlaik nav atļauta, aktīvisti Varšavā un Poznaņā otrdien izgāja ielās ar plakātiem, viens no otra ieturot divu metru distanci. Citi piestiprināja plakātus ar saukļiem saviem velosipēdiem, kā arī rīkoja virtuālos protestus sociālajos tīklos.

Organizācijas "Amnesty International" un "Human Rights Watch" aicinājušas Polijas politiķus noraidīt likumprojektus, kurus pirmoreiz jau 2016.gadā ierosināja valdošā labējā partija "Likums un taisnīgums" (PiS). Toreiz izcēlās liela apmēra protesti, kuru dalībnieki izgāja ielās, tērpušies melnā. Likumprojekti netika pieņemti.

"Polijas valdībai pandēmijas laikā vajadzētu koncentrēties uz cilvēku veselības un tiesību sargāšanu, nevis to noplicināšanu," norādīja "Human Rights Watch" pārstāve Hilarija Margolisa.

Šoreiz likumprojekti apspriešanai parlamentā tika nodoti, savācot 100 000 iedzīvotāju parakstu. Savukārt interneta petīciju pret likumprojektiem parakstījuši vairāk nekā 700 000 cilvēku.

Vairāki parlamenta deputāti pievienojušies virtuālajiem protestiem.

Polijas valdība kritizēta par debašu autorizēšanu laikā, kad valsts cīnās ar Covid-19 uzliesmojumu.

"Valdība izkalkulējusi, ka pandēmijas vidū varētu sākt apspriest likumprojektu, kas padarītu stingrākus abortu likumus. Mēs nedrīkstam pulcēties, bet tik un tā varam protestēt un pateikt stingru nē," norāda poļu žurnāliste Žaneta Gotovalska.

Polija nav vienīgā valsts, kur pandēmijas laikā tiek apsvērti abortu ierobežojumi. Vismaz septiņos ASV štatos politiķi ierosinājuši stingrāku abortu regulējumu, aizbildinoties ar sabiedrības veselības riskiem. Teksasas gubernators Gregs Abots paziņojis, ka aborti neesot "neatliekami svarīga" medicīniskā procedūra, tāpēc to veikšana esot jāatliek, lai mediķiem netrūktu Covid-19 pacientu ārstēšanai nepieciešamā aprīkojuma.

Abortu liegumi ieviesti Aļaskā, Indianā un Kentuki, savukārt Alabamā, Ohaio un Oklahomā šādus lēmumus bloķējušas tiesas, vēsta "Politico".

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO