FOTO: AFP/SCANPIX

Pārtraukti izmēģinājumi, kuros pētīta malārijas medikamenta hidroksihlorhinīna iedarbība uz Covid-19 pacientiem, jo pastāv bažas par to drošumu, paziņojusi Pasaules veselības organizācija (PVO).

"Uz laiku" pārtraukti izmēģinājumi vairākās valstīs, pirmdien apstiprināja organizācija.

Nesen tika publicēts pētījums, kura rezultāti liecināja, ka medikaments varētu palielināt Covid-19 pacientu nāves risku.

ASV prezidents Donalds Tramps vairākkārtīgi slavējis hidroksihlorhinīnu par spīti mediķu brīdinājumiem, ka tā lietošana varētu novest pie sirds problēmām. Pagājušonedēļ viņš paziņoja, ka pats to lietojot profilaktiskos nolūkos.

Pagājušajā nedēļā akadēmiskajā žurnālā "The Lancet" tika publicēts pētījums, kurā secināts, ka koronavīrusa pacientu ārstēšana ar hidroksihlorhinīnu nesniedza nekādu pozitīvu efektu un ka tas pat varētu palielināt mirstību to pacientu vidū, kuriem Covid-19 dēļ bijusi nepieciešama hospitalizācija.

Pētījums aptvēra 96 000 Covid-19 pacientu, no kuriem gandrīz 15 000 tika dots hidroksihlorhinīns vai tam radniecīgais hlorokvīns - viens pats vai kombinācijā ar antibiotikām. Pacientiem, kuri saņēma zāles, biežāk radās sirds ritma komplikācijas un viņi biežāk mira slimnīcā, nekā tie pacienti, kuri netika ārstēti ar šiem medikamentiem. Hidroksihlorhinīnu saņēmušajā grupā novērota 18% mirstība, hlorokvīna grupā tā bija 16,4%, bet kontroles grupā, kas zāles nesaņēma, mirstība bija 9%. Mirstība bija vēl augstāka tiem pacientiem, kuri hidroksihlorhinīnu vai hlorokvīnu saņēma kombinācijā ar antibiotikām.

Hidroksihlorhinīns ir drošs malārijas, vilkēdes un artrīta ārstēšanai, taču klīniskajos izmēģinājumos nav gūti pierādījumi tā iedarbībai Covid-19 gadījumos.

PVO veic vairāku medikamentu klīniskos izmēģinājumus, lai noteiktu to efektivitāti Covid-19 ārstēšanā.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO