FOTO: AFP/SCANPIX

Bostonā nodauzīta galva Kristofera Kolumba piemineklim un viņa piemineklis sabojāts arī Maiami, vēsta ASV mediji.

Līdz ar protestiem pret rasismu un policijas vardarbību ASV arvien skaļāk izskan arī aicinājumi aizvākt kolonizatoru, verdzības atbalstītāju un konfederātu pieminekļus.

Jau ziņots, ka arī Ričmondā otrdien kreisi noskaņotie pieminekļu postītāji no pjedestāla nogāza Kolumba pieminekli, aizdedzināja to un pēc tam iegāza ezerā.

ASV skolu mācību grāmatās Kolumbs izsenis cildināts kā jaunās pasaules atklājējs, taču indiāņi atgādina, ka Kolumba ierašanās Amerikā aizsāka vairākus gadsimtus ilgušo genocīdu pret šīs pasaules daļas pamatiedzīvotājiem.

Indiāņi arī ilgstoši uzstāj, ka ASV oficiālajā kalendārā Kolumba diena būtu pārdēvējama par Pamatiedzīvotāju dienu.

Kolumba piemineklis Bostonā jau sen vērtēts pretrunīgi un apgānīts arī agrāk.

Policijai par statujas galvas pazušanu tika paziņots naktī no pirmdienas uz otrdienu. Sākta izmeklēšana, bet neviens vēl nav aizturēts.

Kāda bostoniete, kas trešdien skrēja garām statujai, ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka atbalsta pieminekļa demolēšanu.

"Līdzīgi kā melnādainajiem šajā valstī arī pamatiedzīvotājiem ir nodarīts pāri. Es domāju, (..) ka tas ir ļoti simboliski," sacīja sieviete.

Bostonas mērs Mārtijs Valšs nosodīja Kolumba pieminekļa sabojāšanu, bet sacīja, ka tas tiks novākts, kamēr tiks izlemts, ko ar to iesākt tālāk.

Maiami vandaļi noķēpāja Kolumba statuju ar sarkanu krāsu un uzrakstiem "Mūsu ielas", "Melnādaino dzīvības ir svarīgas" un "Džordžs Floids". Policija vairākus cilvēkus aizturēja, ziņo laikraksts "Miami Herald".

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO