FOTO: Kaspars Nordens/LETA

Iedzīvotāji lūdz Valsts vides dienesta (VVD) skaidrojumu par iespējamo vides piesārņojumu Inčukalna gudrona dīķu teritorijā, informēja Inčukalna iedzīvotāji.

Vairāku Inčukalna nevalstisko organizāciju vadītāji, kā arī iedzīvotāji ir adresējuši vēstuli VVD ģenerāldirektorei Elitai Baklānei-Ansbergai, paužot satraukumu par notiekošo pie gudrona dīķiem, jo īpaši par postījumiem videi. Iedzīvotāji lūdz VVD rūpīgi pārbaudīt, kur ir palikušas nocirstās priedes, kas darbu rezultātā nokalta, kā arī izvērtēt riskus gruntsūdeņu un dzeramā ūdens piesārņojumam.

Iedzīvotāji aicina VVD izvērtēt situāciju Inčukalna gudrona dīķu teritorijā, jo viņiem ir radušās bažas par to, ka gudrons netiek izrakts pilnībā un turpina piesārņot vidi, kā arī tas atrodas atklātā veidā un viņu ieskatā netiek pienācīgi uzglabāts.

Iedzīvotāji pauduši bažas par slikta, iespējams, pat bīstama dzeramā ūdens kvalitāti Inčukalna apkaimē Gaujas tuvumā, aizdomīgu ķīmisku vielu smaku apkaimē. Bojā gājušas daudzas priedes, kas varētu liecināt par būtisku piesārņojumu apkārtnē. Arī nozāģēto koku atrašanās vieta nav zināma. Iedzīvotāji noraizējušies par gruntsūdeņu un Gaujas piesārņojumu.

"Lai gan daudziem iedzīvotājiem ir skeptiska sajūta, ka situāciju valsts institūcija nerisinās, taču lūdzam steidzami veikt pārbaudes un analīzes. Par pārbaudes rezultātiem aicinām publiski ziņot, lai apkaimes iedzīvotājiem būtu pārliecība par to, ka var turpināt droši dzert dzeramo ūdeni, ka zeme un gaiss ir tīri, un ka Gaujas upe netiek piesārņota," vēstulē Baklānei-Ansbergai lūdz Inčukalna iedzīvotāji.

LETA jau ziņoja, ka līdz pagājušā gada oktobrim, īstenojot Inčukalna sērskābo gudrona dīķu sanācijas darbus, no Dienvidu dīķa iztīrīti vairāk nekā 70% piesārņojuma, savukārt Ziemeļu dīķī pabeigta gudrona un smilts maisījuma ekskavācija un atsūknēti 60% piesārņoto pazemes ūdeņu, līdz ar to sanācijas darbi tuvojas finālam.

Pērn oktobrī VVD ģenerāldirektore Baklāne-Ansberga norādīja, ka projekta īstenošana norit atbilstoši plānam, turklāt tā īstenošanā tiek izmantoti inovatīvi risinājumi, veiksmīgi īstenojot aprites ekonomikas principus.

"Projektā maksimāli efektīvi tiek izmantoti resursi, piemēram, sērskābais gudrons tiek pārstrādāts kurināmajā un sadedzināts, kā arī rekultivācijas pārsegumam izvēlēts bentonītmāls, kas atvieglos teritorijas uzturēšanu un teritorijai ļaus dabiski iekļauties ekosistēmā," stāstīja Baklāne-Ansberga.

No Dienvidu dīķa sērskābais gudrons tiek izsmelts ar ekskavatoriem un pēc tam neitralizēts, sajaucot ar neitralizācijas piedevām, piemēram, kaļķi. Pēc neitralizācijas, samaisot neitralizētā gudrona masu ar koka skaidām un sasmalcinātu šķeldu, tiek sagatavots sekundārais kurināmais. Tas tiek transportēts uz SIA "Schwenk Latvija" rūpnīcu Brocēnos, lai to izmantotu cementa ražošanai.

Patlaban ir utilizēti jau aptuveni 40% no kopējā prognozējamā sekundārā kurināmā apjoma. Pārējais sekundārais kurināmais tiek uzkrāts noliktavās.

Sanācijas darbu laikā tika veikta gudrona emulsijas neitralizācija un izvešana operatoram attīrīšanai. Pašlaik neitralizēta un attīrīta gudrona emulsija vairāk nekā 3500 tonnu apmērā, kā arī attīrīti piesārņotie notekūdeņi vairāk nekā 1700 tonnu apmērā. Patlaban uzsākti Dienvidu dīķa tilpnes pamatnes neitralizācijas un homogenizācijas pasākumi. Tāpat tiek veikts nepārtraukts virszemes, pazemes ūdeņu un gaisa monitorings.

Kā ziņots, VVD 2018.gada februāra sākumā oficiāli noslēdza 26,6 miljonu eiro līgumu ar pilnsabiedrību "Inčukalns Eko" par Inčukalna gudronu dīķu sanācijas darbu uzsākšanu. Savukārt sanācijas darbu inženiertehnisko uzraudzību par 1,23 miljoniem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa veiks uzņēmums SIA "Geo Consultants".

Paredzēts, ka līdz 2023.gada nogalei kopējā atjaunotās zemes platība būs 2,5 hektāri. Pēc visiem dīķu attīrīšanas darbiem 2021.gadā tos plānots aizbērt un apklāt ar melnzemi, savukārt pēcāk vēl divu gadu garumā tiks veikts teritorijas monitorings.

Tāpat ziņots, ka, rodoties nesaskaņām starp VVD un iepriekšējo darba izpildītāju "Skonto būve", tika apdraudēta Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta īstenošana. Uzņēmums paziņoja, ka par pašreizējiem līdzekļiem darbu pabeigt nav iespējams, savukārt VVD atteicās piešķirt papildu līdzekļus. Tā vietā VVD lauza līgumu ar darbu izpildītāju un lika pamest projekta īstenošanas vietu.

Pēc tam, kad VVD lauza līgumu ar "Skonto būvi", uzņēmums vērsās tiesā, pieprasot zaudējumu atlīdzību 7,6 miljonu eiro apmērā - par 2015.gadā veikto darbu. Tikmēr 2016.gada nogalē pret "Skonto būvi" tika iesniegta pretprasība, kurai pērn tapa prasības papildinājums, ar kuru VVD pieprasa no uzņēmuma 13 miljonus eiro.

Sākotnējais Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas darbu pabeigšanas termiņš bija 2015.gada nogale.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO