FOTO: Reuters/ScanPix

Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas prezidenti iestājas par atkārtotām un brīvām vēlēšanām Baltkrievijā, informē Valsts prezidenta kancelejā.

Šodien Valsts prezidents Egils Levits sazinājās ar Igaunijas prezidenti Kersti Kaljulaidu, Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu un Polijas prezidentu Andžeju Dudu, lai pārrunātu visu četru valstu vienoto nostāju par situāciju Baltkrievijā.

Kā norādīja Valsts prezidenta kancelejā, sarunā prezidenti pauda "skaidru un vienotu Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Polijas nostāju par atkārtotām prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kas atbilstu demokrātisku valstu vēlēšanu pamatprincipiem un ko uzraudzītu starptautiskie novērotāji".

Tāpat prezidenti bijuši vienoti nostājā, ka pēc iespējas ātrāk ir jāsasauc Eiropadomes sēde, kurā jālemj par sankcijām pret tām Baltkrievijas amatpersonām, kuras veikušas represijas pret sabiedrības pārstāvjiem vai piedalījušas vēlēšanu rezultātu grozīšanā.

Levits, Kaljulaida, Nausēda un Duda uzsvēra arī ANO Drošības padomes un citu starptautisko organizāciju nozīmīgo lomu šajā situācijā. Levits šodien telefonsarunā šos jautājumus pārrunās arī ar ANO ģenerālsekretāru Antoniu Gutērešu.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 9.augustā līdzšinējais valsts galva Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti, un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska.

Galvaspilsētā Minskā kopš 9.augusta nerimst protesti pret vēlēšanu viltošanu un prezidentu Lukašenko, kas bieži pārauguši protestētāju sadursmēs ar drošības spēkiem. Protestu gaitā vairāki tūkstoši cilvēku aizturēti, vairāki simti ievainoti. Daudzu uzņēmumu strādnieki pieteikuši streikus.

Daudzi protestētāji, iznākuši brīvībā no cietumiem, pagājušajā nedēļā liecināja par spīdzināšanu, pārpildītām kamerām, sūdzējās par badu un slāpēm. Cilvēktiesību aktīvisti ir dokumentējuši spīdzināšanas faktus.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO