Karadarbība Kalna Karabahā

FOTO: TOFIK BABAYEV / AFP

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) uzdevusi Armēnijai un Azerbaidžānai izvairīties no jebkādas karadarbības, kas varētu apdraudēt civiliedzīvotāju veselību un dzīvību, trešdien paziņoja tiesa.

Kā pavēstīja ECT, tā uzskata, ka pašreizējā karadarbība par Kalnu Karabahas reģionu draud nopietni pārkāpt Eiropas Cilvēktiesību konvenciju, kurai abas valstis ir pievienojušās.

ECT lēmumu pieņēma pēc Armēnijas valdības lūguma tiesu steidzami nākt klajā ar prasību Azerbaidžānai, lai tā izbeidz uzbrukt civilistiem, kā arī aptur bruņoto spēku uzbrukumus civilistu apdzīvotajām vietām Armēnijā un Kalnu Karabahā.

Abas valstis apsūdzējušas viena otru uzbrukumos civilajiem mērķiem jaunākajā vardarbības eskalācijā.

Kā ziņots, svētdienas rītā uz Kalnu Karabahas faktiskās robežas sākušās smagas kaujas. Abas puses karadarbības sākšanā apsūdz viena otru.

Karadarbība Kalna Karabahā

FOTO: TOFIK BABAYEV / AFP

Gan Armēnija, gan Kalnu Karabaha izsludinājušas karastāvokli un vispārējo mobilizāciju. Karastāvokli un daļēju mobilizāciju izsludinājusi arī Azerbaidžāna.

Ir apstiprināts, ka kopš svētdienas notiekošajās kaujās ir gājuši bojā ap 100 cilvēku.

Azerbaidžānas un Armēnijas starpā valda naidīgas attiecības kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, kad tika izcīnīts karš par Kalnu Karabahas reģionu.

Kalnu Karabaha, kas padomju laikā bija Azerbaidžānas PSR sastāvā, kopš deviņdesmito gadu sākuma ir "de facto" neatkarīga armēņu republika. Kaut arī kopš PSRS sabrukuma Azerbaidžāna nekad nav kontrolējusi Kalnu Karabahu, tā šo armēņu apdzīvoto reģionu uzskata par savu teritoriju. Arī starptautiskā sabiedrība uzskata Kalnu Karabahu par daļu no Azerbaidžānas un neviena valsts nav atzinusi šo reģionu par neatkarīgu valsti.

Kalnu Karabaha savu neatkarību pirmo reizi pasludināja 1991.gadā. Tās atdalīšanās no Azerbaidžānas veicināja kara izraisīšanos starp Azerbaidžānu un Armēniju. Karā dzīvību zaudēja aptuveni 35 000 cilvēku, un vairāk nekā miljons cilvēku abās valstīs bija spiesti pamest savas mājas.

Foto: Karadarbība Kalna Karabahā: 29. septembris 

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO