Kiwie

FOTO: publicitātes

Kiwie, viens no vadošajiem ielu māksliniekiem Latvijā, kura vārds ir izskanējis arī ārvalstīs, atklāj jaunu mākslas darbu sēriju, izmantojot vienu no mūsdienu perspektīvākajām tehnoloģijām - NFT - un tādējādi piesakot savus darbus digitālajā tirgū.

Tas piešķirs mākslas darbam unikalitāti vēl nebijušā uzstādījumā, ļaujot iegūt savā īpašumā ne tikai pašu digitālo darbu, bet arī tā reālo fizisko darbu konkrētajā lokācijā. 13. aprīlī vienā no lielākajām digitālā tirgus platformām Rarible tiks publiskota pirmā KIWIE NFT darbu sērija, kas sastāv no sešiem iepriekš radītiem mākslas darbiem. Nākamo darbu sērijas, ko plānots izziņot tuvākajos mēnešos, tiks jaunradītas konkrētajam kriptomākslas tirgum.

Kiwie radītais tēls Fat Monster (resnais briesmonis) ir sastopams Rīgas ielās un citviet pasaulē jau kopš 2006. gada, taču no 13. aprīļa mākslinieka veidotie darbi, sekojot jaunākajām kriptomākslas tendencēm, būs pieejami arī digitālā formātā. Lai nodrošinātu drošu un uzticamu šo mākslas darbu iegādi, tiks izmantots īpašs blokķēdes risinājums - NFT (non-fungible token) -, kas, atšķirībā no citām sistēmām, iegūto mākslas darbu klasificē kā unikālu, autentisku, nedalāmu un piešķir tam garantētas īpašumtiesības.

Kriptomāksla ir salīdzinoši jauns, strauji progresējošs mākslas darbu nišas žanrs, un tā pozīcijas digitālo mākslas darbu iegādē vēl nostiprinās. Kiwie kā savas darbības mērķi nākamajiem gadiem ir izvirzījis mākslas darbu radīšanu visās pieejamajās 195 pasaules valstīs. Katrā valstī radot aptuveni piecu dažādu izmēru krāsojumus, kas tiks izlaisti blokķēdes sistēmā. Projekta ietvaros kopumā ir plānots izveidot 1001 unikālu mākslas darbu.

Katru NFT darbu papildinās īpaši veidota virtuāla 3D animācija, kurā fiksēts reālais aerosola gleznojums tā reālajā atrašanās vietā, norādot arī tā ģeogrāfiskās koordinātas. Šajā gadījumā tas nozīmē, ka NFT darba īpašniekam faktiski piederēs arī reālais nekustamais ielu mākslas darbs. Papildus virtuālajai 3D vizualizācijai NFT darbu izsoles dalībnieki - darbu īpašnieki saņems arī īpaši veidotu metāla kartīti, uz kuras būs attēlots konkrētais iegādātais Fat Monster. Gadījumā, ja kāds no Kiwie darbiem reālajā dzīvē tiks nojaukts, aizkrāsots vai kā citādi būs iznīcināts, digitālais NFT attēls pārvērtīsies par unikālu "spoku briesmoni". Kriptomākslas tirgus noteikumi arī paredz, ka darba īpašnieks varēs to brīvi pārdot tālāk, tomēr mākslinieki saglabā visas intelektuālās un radošās tiesības uz šiem darbiem.

"Resnais briesmonis ir unikāls un ikonisks radījums un ievērojami atšķiras no tā, ko dara daudzi citi ielu mākslinieki," uzsver Kristaps Vaivods, Kiwie biznesa stratēģis. "Es patiešām cienu un augsti novērtēju mūsu globālo un lojālo kopienu, kas aktīvi seko līdzi Kiwie veidotajam briesmoņa tēlam, un ceru, ka jaunā iespēja pulcēt šīs subkultūras cienītājus un jauno mākslas darbu autorus ļaus šai kustībai kļūt vēl iedvesmojošākai."

Mašja Vjazemskaja, Rarible komunikāciju vadītāja: "NFT kopiena konstanti meklē jēgpilnus risinājumus, kā savienot fizisko un digitālo mākslu. Kiwie 1001 ir fantastiska ielu mākslinieka atjautīgs, saturīgs un izklaidējošs projekts. Mēs priecājamies, ka komanda izvēlējusies Rarible platformu!"

Riot Games Europe bijušais izpilddirektors Pauls Breslins uzsver, ka šī novatoriskā ideja var piešķirt jaunu nozīmi ielu mākslas īpašumtiesībām un sniegt iespēju vairāk ielu māksliniekiem monetizēt savus darbus.

"Gadiem ilgi sekoju Kiwie darbībai, un mani nepārtraukti aizrauj viņa radošums un oriģinalitāte. Šis projekts ir kas vairāk par NFT, un datorspēļu pasaulē tam ir daudz iespēju sajūsmināt un izklaidēt globālu auditoriju turpmākos gadus."

NFT ir revolucionāra nozīme ielu mākslas ekosistēmā tieši ielu mākslas agresīvā rakstura dēļ. Iepriekš, pārdodot grafiti mākslas darbu, bija jādemontē siena, uz kuras darbs veidots, pat ja vide ap mākslas darbu bija daļa no tā nozīmes. Šis ir fundamentāls un būtisks aspekts un vistiešākajā veidā attiecas arī uz Kiwie darbu praksi, kur fiziskā atrašanās vieta - pati lokācija ir neatņemama Fat Monster tēla sastāvdaļa.

Foto: Fat Monster.

Arī pats Kiwie atzīst: "NFT, pārstāvot īpašumtiesības, ļauj saglabāt mākslas darbu neskartu un autentisku. Blokķēde vai NFT šeit nav tikai modes kliedziens - tas likumīgi ļauj operēt ar ko tādu, kas agrāk ielu mākslā nav bijis iespējams."

Kiwie tēls Fat Monster ap sevi pulcē starptautisku fanu kopienu, un Instagram vietnē ik dienu tūkstošiem fanu un sekotāju dalās savos Kiwie radītā tēla atklājumos, to dokumentējot neskaitāmās vietās ne tikai Rīgā, bet arī citviet pasaulē. Resnajam briesmonim katrā tā atrašanās vietā ir unikāls dizains, kas bieži vien radikāli atšķiras no iepriekš radītajiem, vienlaikus saglabājot paša tēla būtību. Arī fani nereti iedvesmojas no galvenā tēla, radot savas interpretācijas par Resno briesmoni.

NFT

NFT (non-fungible tokens) ir savstarpēji neaizstājami žetoni, kas ir unikāli aktīvi kriptomākslas tirgū; tā ir īpaša uzskaites sistēma, kas reprezentē digitālos un fiziskos aktīvus un pilnvaro to īpašniekus veikt ar tiem darbības (piemēram, atdot to citam īpašniekam vai iznīcināt). NFT attīstījās īsi pēc tādu valūtu kā "Bitcoin" un "Ethereum" fenomena. Līdz ar jaunajām kriptovalūtām parādījusies "viedo līgumu" tehnoloģija ļauj blokķēdes izmantot ne tikai naudas pārskaitījumiem, bet arī dažādu darījumu autentificēšanai. Tai skaitā - mākslas darba īpašnieka noteikšanai veidā, kura precizitāti un uzticamību garantē kriptogrāfiski algoritmi.

Lasīt un pievienot komentāru

JAUNĀKIE FOTO